Kimlik doğrulama

Kimlik doğrulama, işletmelerin müşterilerinin iddia ettikleri kişi olmalarını sağlamak için kullandıkları ayrıntılı bir kimlik doğrulama sürecidir. Maliyetli olabilecek veri ihlallerini ve sahtekarlığı önlemek için işletmeler birden fazla kimlik doğrulama adımına ihtiyaç duyabilir ve kimlik doğrulama, devlet belgeleri, fotoğraflı kimlikler ve kişisel sorular gibi ek doğrulama önlemleri eklemek için temel kimlik doğrulamanın ötesine geçer.

Müşteriler, bu işletmelerin ne kadar güvenlik gerektirdiğine bağlı olarak, yeni hesaplara erişmek veya kuruluşlara katılmak için genellikle sıkı bir kimlik doğrulama sürecinden geçer. Kimlik doğrulama çözümleri, kullanıcı deneyiminde büyük kesintiler olmadan güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için bunu otomatik bir şekilde yapabilir.

Dokümantasyon (örneğin bir resmi kimliğin resmi) yeterli olmadığında, işletmelerin daha fazla kanıta ihtiyacı olabilir. Müşteriler başka bir yerde yaşarken genellikle gerekli olan uzaktan kimlik doğrulama, müşteriye daha uygun bir deneyim sunar, ancak sahtekarların çevrimiçi olarak diğer bilgilere erişmesi daha kolay hale geldiğinden daha fazla özen gerektirir. O halde işletmeler, tanımlama sürecinde birden fazla adım isteyebilir. Giderek daha yaygın hale gelen çok faktörlü kimlik doğrulama, kişisel tanımlama soruları, dokunma kimliği, yüz tanıma ve bazen diğer biyometriyi içerebilir.

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, üç adımlı bir kimlik doğrulama sürecine sahiptir:

  • Çözüm: Kimlikler gibi kanıtların toplanmasını içerir
  • Doğrulama: belgeleri mevcut kayıtlarla karşılaştırmayı içerir
  • Doğrulama: fotoğrafların ve belgelerin hepsinin aynı olmasını sağlar

İşletmeler, kimlik doğrulama sürecini farklı şekillerde gerçekleştirebilirler, ancak asıl zorluk, müşterileri doğru bir şekilde tanımlarken, aynı zamanda nispeten sorunsuz bir kimlik doğrulama süreci sağlamaktır. İşletmelerin (özellikle büyük olanlar) her bir kişinin kimliğini manuel olarak doğrulaması gerçekçi değildir, ancak bazen otomatikleştirilmiş süreçler başarısız olabilir veya müşterilere yavaş, olumsuz bir deneyim verebilir. İşletmeler, bu zorluğun üstesinden gelmek için hem güçlü güvenlik hem de kaliteli müşteri hizmetlerini dengelemelidir.