Kenar hesaplama

Edge computing, uygulamalardaki verileri daha hızlı işlemek için yerelleştirilmiş sunucularda ve cihazlarda bilgi işlemdir. Tüm verileri, belki yüzlerce mil uzakta, işlemek için tamamen bulut bilişim sağlayıcılarına veya veri merkezlerine güvenmek yerine, edge computing önce verileri ister kişisel bir cihazda isterse kullanıcının bulunduğu coğrafi bölgedeki küçük bir veri merkezinde olsun, ilk olarak yerel bir sunucuda işler bölge. Edge computing, bant genişliğini optimize etmeye yardımcı olur. Uzaktaki tesislere veri gönderen birden çok cihaz, ağ hızını ve işlevselliğini azaltabilir, böylece bir uç cihazdaki verilerin işlenmesi çok daha hızlı olabilir.

Verilerin depolanması ve kullanılması için, özellikle daha hızlı işleme ve daha fazla depolama kapasitesi arttıkça bulut bilgi işlem ve büyük veri merkezleri gereklidir. Ancak veri merkezlerinden kişisel bir bilgisayara veya telefona olan uzun mesafeler, ağın yedeklenmesine neden olabilir ve bu da Nesnelerin İnterneti teknolojisinin en etkili şekilde çalışmasını engeller. IoT cihazları ve sistemleri, tam anlamıyla etkili olmak için anında güncellenmelidir ve uç bilgi işlem, daha hızlı sonuçlar için yakındaki bir cihaz veya sunucuda verileri işleyerek bunu daha olası hale getirir. Bu tür cihazlar, uç cihazlar olarak bilinir.

Yaygın ve ortam bilişim cihazlara, evlere, işyerlerine ve araçlara daha fazla entegre oldukça uç teknolojisi daha önemli hale gelecektir. Özellikle akıllı arabalar, gelen verilere neredeyse anında yanıt vermeyi gerektirecektir; bu veriler uzaktaki bir bulut sağlayıcısı veya veri merkezi tarafından işlenmeyi bekleyemez. Akıllı altyapı da karayollarına kurulacaksa gerçek zamanlı veri analizi gerektirecektir.

Uç bilgi işlem ve 5G ağları, birbirine benzer ve ilişkili iki teknolojidir: Cihazlar için 5G ağları daha hızlı İnternet ve bilgi işlem sağlar. Düşük gecikme, 5G ve uç bilgi işlem için bir önceliktir. 5G ağları her yerde uygulanmamıştır, bunun nedeni kısmen birçok alanın teknolojiyi tam olarak destekleyecek ağ yeteneklerine sahip olmamasıdır. Ancak uç bilişim, 5G'nin gelişimini hızlandırabilir ve tam 5G uygulaması ile anında veri işleme gerektiren uygulamalar arasındaki boşluğu doldurabilir.

Edge bilişim zorlukları

Uç bilişim, kırsal alanların hızlı ağlara ve IoT teknolojisine erişmesine izin verebilir. Bununla birlikte, bazı coğrafi konumlarda uç bilişimin başarılı bir şekilde uygulanmasındaki zorluklardan biri, bu bilgi işlemi destekleyecek yeterli ağların olmamasıdır. Uç bilişimin uygulanması için önerilen küçük uç veri merkezlerinin, özellikle daha az insan ve güvenlik kaynağı olan kırsal alanlarda yönetilmesi ve güvenliğinin sağlanması zor olacaktır.

Genel olarak uç güvenliğinin sürdürülmesi de zordur. Birçoğu büyük veri merkezleri veya bulut sağlayıcıları ile aynı güvenlik düzeyine sahip olmayan cihazlara ve sunuculara dağılmıştır. Kenar boyunca hareket eden verilerin izlenmesi ve güvenliğinin sağlanması çok zordur. Cihazlar ve uç noktalar için kimlik doğrulama süreçleri ve veri şifreleme önemlidir.

Edge bilişim sağlayıcıları

Bazı şirketler, kişisel veya kurumsal cihazlara yüklenebilen uç bilgi işlem yazılımı sunar. Bazı uç bilgi işlem sağlayıcıları şunları içerir:

  • Amazon Web Services (AWS)
  • RedHat
  • HPE Edgeline
  • Microsoft Azure
  • IBM
  • Cisco
  • Google
  • Dell EMC
  • SAP