JPEG Dosya Biçimi Mitler ve Gerçekler

Tarayıcıların, dijital kameraların ve World Wide Web'in patlamasıyla, JPEG görüntü formatı hızla en yaygın kullanılan dijital görüntü formatı haline geldi. Aynı zamanda en yanlış anlaşılan da bu. İşte bazı yaygın yanlış anlamalar ve gerçekler.

JPEG Doğru Yazımdır: Doğru

Dosyalar genellikle JPEG 2 için üç harfli JPG veya JP2000 uzantısıyla bitmesine rağmen, dosya biçimi JPEG olarak yazılır. Formatı geliştiren kuruluş olan Joint Photographic Experts Group'un kısaltmasıdır.

JPEG'ler Her Açıldıklarında Kalitesini Kaybediyor: Yanlış

Sadece bir JPEG görüntüsünü açmak veya görüntülemek, ona hiçbir şekilde zarar vermez. Görüntüyü hiç kapatmadan aynı düzenleme oturumu sırasında bir görüntünün tekrar tekrar kaydedilmesi, kalite kaybına neden olmaz. Bir JPEG'i kopyalamak ve yeniden adlandırmak herhangi bir kayba neden olmaz, ancak bazı görüntü düzenleyicileri "Farklı Kaydet" komutu kullanıldığında JPEG'leri yeniden sıkıştırır. Daha fazla kaybı önlemek için bir düzenleme programında "JPEG Olarak Kaydet" kullanmak yerine bir dosya yöneticisinde JPEG'leri çoğaltın ve yeniden adlandırın.

JPEG'ler Her Açıldıklarında, Düzenlendiklerinde ve Kaydedildiklerinde Kalitesini Kaybediyor: Doğru

Bir JPEG görüntüsü açıldığında, düzenlendiğinde ve yeniden kaydedildiğinde, ek görüntü bozulmasıyla sonuçlanır. Bir JPEG görüntünün ilk ve son sürümü arasındaki düzenleme oturumlarının sayısını en aza indirin. Düzenleme işlevlerini birkaç oturumda veya birkaç farklı programda gerçekleştirmeniz gerekiyorsa, son sürümü kaydetmeden önce ara düzenleme oturumları için TIFF, BMP veya PNG gibi kayıplı olmayan bir görüntü biçimi kullanmalısınız. Aynı düzenleme oturumu içinde tekrarlanan kaydetme, ek hasara neden olmaz. Yalnızca görüntü kapatıldığında, yeniden açıldığında, düzenlendiğinde ve yeniden kaydedildiğinde olur.

JPEG'ler Sayfa Düzeni Programında Her Kullanıldıklarında Kalitesini Kaybediyor: Yanlış

Bir sayfa düzeni programında bir JPEG görüntüsü kullanmak, kaynak görüntüyü düzenlemediğinden kalite kaybı olmaz. Ancak, her sayfa düzeni yazılım programı kendi yerel belge dosyalarında farklı sıkıştırma türleri kullandığından, yerleşim belgelerinizin gömülü JPEG dosyalarının toplamından önemli ölçüde daha büyük olduğunu görebilirsiniz.

Bir JPEG'i Yüzde 70'te Sıkıştırırsam ve Daha Sonra Yeniden Açarsam ve Yüzde 90'da Sıkıştırırsam, Son Görüntü Yüzde 90 Kalite Ayarına Geri Dönecektir: Yanlış

Yüzde 70'lik ilk tasarruf, geri yüklenemeyen kalıcı bir kalite kaybına neden olur. Yeniden yüzde 90 oranında tasarruf etmek, yalnızca halihazırda önemli ölçüde kalite kaybı yaşamış bir görüntüde ek bozulmaya neden olur. Bir JPEG görüntüsünü açmanız ve yeniden sıkıştırmanız gerekiyorsa, her seferinde aynı kalite ayarının kullanılması görüntünün düzenlenmemiş alanlarında çok az bozulmaya veya hiç bozulmaya neden olmaz.

Bununla birlikte, az önce açıklanan aynı ayar kuralı, bir JPEG kırpılırken geçerli değildir. Sıkıştırma, küçük bloklar halinde, tipik olarak 8- veya 16 piksellik artışlarla uygulanır. Bir JPEG'i kırptığınızda, tüm görüntü kaydırılır, böylece bloklar aynı yerlere hizalanmaz. Bazı yazılımlar, ücretsiz JPEGCrops gibi JPEG'ler için kayıpsız kırpma özelliği sunar.

Bir Programda Kaydedilen JPEG'ler için Aynı Sayısal Kalite Ayarının Seçilmesi Başka Bir Programda Aynı Sayısal Kalite Ayarıyla Aynı Sonuçları Verecektir: Yanlış

Kalite ayarları, grafik yazılım programlarında standart değildir. Bir programda 75 kalite ayarı, başka bir programda 75 kalite ayarıyla kaydedilen aynı orijinal görüntüden çok daha kötü bir görüntüye neden olabilir.

Bazı programlar, ölçeğin en üstünde kaliteye sahip sayısal bir ölçeğe sahiptir, bu nedenle 100 puan, az sıkıştırmayla en yüksek kalitedir. Diğer programlar ölçeği, 100 ayarının en düşük kalite ve en yüksek sıkıştırma olduğu sıkıştırmaya dayandırır. Bazı yazılımlar ve dijital kameralar, kalite ayarları için düşük, orta ve yüksek gibi terminolojiyi kullanır.

100 Kalite Ayarı Bir Görüntüyü Hiç Bozmaz: Yanlış

Bir görüntünün JPEG formatında kaydedilmesi her zaman kalite kaybına neden olur, ancak 100 kalite ayarındaki kayıp ortalama göz tarafından zar zor algılanabilir. Ek olarak, 100 ila 90 arasında bir kalite ayarına kıyasla 95 kalite ayarının kullanılması, görüntü kaybı derecesine göre önemli ölçüde daha yüksek dosya boyutuyla sonuçlanacaktır. Yazılımınız bir önizleme sunmuyorsa, bir görüntünün birkaç kopyasını 90, 95 ve 100 kalitede kaydetmeyi deneyin ve dosya boyutunu görüntü kalitesiyle karşılaştırın. Muhtemelen 90 ve 100 resim arasında ayırt edilebilir bir fark olmayacak, ancak boyuttaki fark önemli olabilir. Hafif renk kaydırma, JPEG sıkıştırmasının bir etkisidir - yüksek kaliteli ayarlarda bile - bu nedenle, kesin renk eşleştirmesinin önemli olduğu durumlarda JPEG'den kaçınılmalıdır.

Aşamalı JPEG'ler Sıradan JPEG'lerden Daha Hızlı İndiriliyor: Yanlış

Aşamalı JPEG'ler indirildikçe kademeli olarak görüntülenir, böylece başlangıçta çok düşük kalitede görünürler ve görüntü tamamen indirilene kadar yavaşça netleşirler. Aşamalı bir JPEG, dosya boyutunda daha büyüktür ve kodunu çözmek ve görüntülemek için daha fazla işlem gücü gerektirir. Ayrıca, bazı yazılımlar aşamalı JPEG'leri görüntüleme yeteneğine sahip değildir - en önemlisi, Windows'un eski sürümleriyle birlikte verilen ücretsiz görüntüleme programıdır.

JPEG'ler Görüntülenmek İçin Daha Fazla İşlem Gücü Gerektirir: Doğru

JPEG'ler yalnızca indirilmemeli, aynı zamanda kodu çözülmelidir. Aynı dosya boyutuna sahip bir GIF ve bir JPEG için görüntüleme süresini karşılaştıracak olsaydınız, GIF, JPEG'den marjinal olarak daha hızlı görüntülenirdi çünkü sıkıştırma şeması, kodunun çözülmesi için çok fazla işlem gücü gerektirmez. Bu hafif gecikme, son derece yavaş sistemler dışında neredeyse hiç fark edilmez.

JPEG Hemen Her Görüntü İçin Uygun Çok Amaçlı Bir Biçimdir: Yanlış

JPEG, web'de yayınlanacak veya e-posta ve FTP ile iletilecek resimler gibi dosya boyutunun en önemli husus olduğu büyük fotoğraf görüntüleri için en uygun olanıdır. JPEG, birkaç yüz pikselin altındaki çoğu küçük görüntü için uygun değildir ve ekran görüntüleri, metin içeren görüntüler, keskin çizgiler ve büyük renk blokları içeren görüntüler veya tekrar tekrar düzenlenecek görüntüler için uygun değildir.

JPEG, Uzun Süreli Görüntü Arşivleme İçin İdealdir: Yanlış

JPEG, yalnızca disk alanı birincil düşünce olduğunda arşivleme için kullanılmalıdır. JPEG görüntüler her açıldığında, düzenlendiğinde ve kaydedildiğinde kalite kaybettiğinden, görüntülerin daha fazla işlenmesi gerektiğinde arşivleme durumlarından kaçınılmalıdır. Gelecekte yeniden düzenlemeyi beklediğiniz herhangi bir görüntünün daima kayıpsız bir ana kopyasını saklayın.

JPEG Görüntüler Saydamlığı Desteklemez: Doğru

Web'de şeffaf JPEG'ler gördüğünüzü düşünebilirsiniz, ancak görüntü aslında, aynı arka plana sahip bir Web sayfasında kusursuz görünecek şekilde görüntüye dahil edilen amaçlanan arka plan ile oluşturulmuştur. Bu taklit en iyi, arka plan dikişlerin ayırt edilemez olduğu ince bir doku olduğunda işe yarar. Ancak JPEG’ler bazı renk değişimlerine maruz kaldığından, bazı durumlarda kaplama tamamen kusursuz görünmeyebilir.

GIF Resimlerimi JPEG'lere Dönüştürerek Disk Alanından Tasarruf Edebilirim: Yanlış

GIF resimleri halihazırda 256 renge veya daha azına düşürülmüştür. JPEG görüntüler, milyonlarca renkli büyük fotoğraf görüntüleri için idealdir. GIF'ler, keskin çizgiler ve tek renkli geniş alanlar içeren görüntüler için idealdir. Tipik bir GIF görüntüsünü JPEG'e dönüştürmek renk kaymasına, bulanıklaşmasına ve kalite kaybına neden olur. Ortaya çıkan dosya genellikle daha büyük olacaktır. Orijinal GIF görüntüsü 100 Kb'den fazlaysa GIF'i JPEG'e dönüştürmenin genellikle herhangi bir faydası yoktur. PNG daha iyi bir seçimdir.

Tüm JPEG Görüntüler Yüksek Çözünürlüklü, Baskı Kalitesinde Fotoğraflar: Yanlış

Baskı kalitesi, görüntünün piksel boyutlarına göre belirlenir. Bir görüntünün ortalama kalitede 480 "x 720" bir fotoğraf baskısı için en az 4 x 6 piksel olması gerekir. Orta ila yüksek kaliteli bir baskı için 960 x 1440 piksel veya daha fazlasına sahip olmalıdır. JPEG genellikle görüntülerin web üzerinden iletilmesi ve görüntülenmesi için kullanılır, bu nedenle bu görüntüler tipik olarak ekran çözünürlüğüne indirgenir ve yüksek kaliteli bir baskı elde etmek için yeterli piksel verisi içermez. Sıkıştırmanın neden olduğu hasarı azaltmak için dijital kameranızdan JPEG'leri kaydederken kameranızın daha yüksek kaliteli sıkıştırma ayarını kullanmak isteyebilirsiniz.