İPad’in Erişilebilirlik Ayarlarına Yönelik Kılavuz

İPad'in erişilebilirlik ayarları, onu görme veya işitme sorunları olanlar için daha kullanışlı hale getirmeye yardımcı olabilir ve hatta bazı durumlarda fiziksel veya motor sorunları olanlara bile yardımcı olabilir. Bu erişilebilirlik ayarları, varsayılan yazı tipinin boyutunu artırabilir, ekranı yakınlaştırabilir ve hatta metni konuşabilir veya altyazıları etkinleştirebilir.

Bu talimatlar, iOS 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

İPad'in Erişilebilirlik Ayarları Nasıl Açılır

İPad'in erişilebilirlik ayarlarını şu şekilde bulabilirsiniz:

 1. İPad'in Ayarlarını açın.

 2. Musluk genel.

 3. Genel ayarlarda, Ulaşılabilirlik seçeneği.

 4. Dokunarak Ulaşılabilirlik düğmesi, iPad'in işlevselliğini artırmak için tüm seçenekleri listeleyen bir ekran açacaktır.

İPad erişilebilirlik ayarları, görme yardımı, işitme yardımı, öğrenmeye dayalı kılavuzlu erişim ve fiziksel ve motor yardımı ayarları sağlar. Bu ayarlar, başka bir şekilde bir tableti kullanırken sorun yaşayanların iPad'in keyfini çıkarmasına yardımcı olabilir.

Görme Ayarları

Görsel erişilebilirlik ayarları, ekrandaki metnin boyutunu artırabilir veya size okuyabilir.

Yazı Boyutu artırın

Ekrandaki metni okumakta sorun yaşıyorsanız, varsayılan yazı tipi boyutunu simgesine dokunarak artırabilirsiniz. Büyük Metin ikinci görme ayarları grubundaki düğmesine basın. Bu yazı tipi boyutu, iPad'in daha kolay okunabilir olmasına yardımcı olabilir.

Bu ayarlar yalnızca varsayılan yazı tipini destekleyen uygulamalarla çalışır. Bazıları özel yazı tiplerini kullanır ve Safari tarayıcısında görüntülediğiniz web siteleri bu işleve erişemez, bu nedenle web'de gezinirken kıstırma-yakınlaştırma hareketini kullanmak yine de gerekebilir. Ayrıca açabilirsiniz Kalın Yazı varsayılan normal yazı tiplerini kalın yazı tiplerine ayarlayın.

Konuşma metni

Metin okuma özelliğini etkinleştirmek isterseniz, Konuşma seçenek ve aç Seçim konuşun. Bu, iPad'i net bir şekilde görebilen ancak üzerindeki metni okumakta güçlük çekenler için bir ayardır.

Seçimi Seslendir, bir parmağa dokunarak ve ardından o metni seçerek ekrandaki metni vurgulamanızı sağlar. Konuşmak düğmesi, ekrandaki metni vurguladığınızda en sağdaki düğme. Ayrıca dokunabilirsiniz Yazma Geri Bildirimi açmak Kelimeler Konuş, yazdığınız kelimeleri söyleyen veya Otomatik Metin Konuş, bu, yazımınızı otomatik olarak düzelttiğinde size haber verir.

yakınlaştırma

İPad'i görmekte güçlük çekiyorsanız Yakınlaştırma modunu açabilirsiniz. Dokunulduğunda yakınlaştırma düğmesi, iPad'i, görmenize yardımcı olmak için ekranı büyüten Yakınlaştırma moduna geçirme seçeneğini açacaktır.

Yakınlaştırma modundayken iPad'de ekranın tamamını göremezsiniz. Üç parmağınızı çift tıklayarak yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için iPad'i Yakınlaştırma moduna geçirebilirsiniz. Üç parmağınızı sürükleyerek ekranı hareket ettirebilirsiniz. Yakınlaştırmayı açarak Yakınlaştırma modunun etkinleştirilmesini de kolaylaştırabilirsiniz. Erişilebilirlik Kısayolu erişilebilirlik ayarlarının altında.

VoiceOver

Metinden sese seçeneği, sözcükleri okumak için harikadır, ancak düğmeleri veya diğer ekran öğelerini görmekte sorun yaşıyorsanız, VoiceOver seçeneği, iPad'i daha erişilebilir hale getirmek için davranışını değiştirir. Bu modda, iPad dokunduğunuz şeyi söyleyecek ve kullanıcının görme yerine dokunarak gezinmesine izin verecektir.

Renkleri Tersine Çevir ve Kontrastı Değiştir

Simgesine dokunarak renkleri tersine çevirebilirsiniz. Konaklama Yerleri. Bu ayarlar aynı zamanda Renk Filtreleri renk körü olanlar için. Ana Erişilebilirlik ayarlarında ayrıca Kontrast artırmak hangi için kullanabilirsin Şeffaflık azaltmak or Renkleri Koyulaştır.

açmak Akıllı Ters Çevirme görüntüler ve belirli uygulamalar için ekran renklerini tersine çevirmemek için. Klasik Ters Çevir iPad'inizdeki her şeyin renklerini değiştirir.

İşitme Ayarları

İPad, "iOS İçin Üretildi" anlamına gelen MFi standardıyla yapılmış işitme cihazlarını destekler. Bu cihazlar Bluetooth aracılığıyla bağlanır. Ayrıca açabilirsiniz Tek ses ve ses dengesini sola veya sağa ayarlayın.

Video oynatma için işitme erişilebilirliği, medya altındaki bölümü Altyazılar ve Altyazılar. Açabilirsiniz Kapalı Altyazılar ve SDH içinde Altyazılar ve Altyazılar Bölüm. Altyazıların stilini şeffaf bir arka plandan daha büyük metne dönüştürebilirsiniz. Hatta kendi tarzınızı bile yaratabilirsiniz.

İPad, FaceTime uygulaması aracılığıyla video konferansını da destekler. Bu uygulama, sesli aramaları engelleyecek kadar ciddi işitme sorunları olanlar için harika. Daha büyük ekranı sayesinde iPad, FaceTime için idealdir.

Rehberli Erişim

Kılavuzlu Erişim ayarı, otizm, dikkat ve duyusal zorluklar da dahil olmak üzere öğrenme güçlüğü çekenler için mükemmeldir. Kılavuzlu Erişim ayarı, normalde bir uygulamadan çıkmak için kullandığınız Ana Ekran Düğmesini devre dışı bırakarak iPad'in uygulamaların içinde kalmasını sağlar. Esasen, iPad'i tek bir uygulamayla yerinde kilitler.

Bebeklere ve yeni yürümeye başlayan çocuklara eğlence sağlamak için iPad'in Kılavuzlu Erişim özelliğini yürümeye başlayan çocuk uygulamalarıyla da kullanabilirsiniz, ancak iPad kullanımı iki yaşın altındaki çocuklar için sınırlandırılmalıdır.

İPad ayrıca, iletişime yardımcı olanlar da dahil olmak üzere otizmli kişiler için tasarlanmış harika uygulamalara sahiptir.

Fiziksel / Motor Ayarları

Varsayılan olarak, iPad, tabletin belirli yönlerini çalıştırmakta zorluk çekenler için zaten yerleşik yardıma sahiptir. Dijital asistan Siri, bir olayı planlamak veya sesli olarak bir hatırlatıcı ayarlamak gibi görevleri gerçekleştirebilir ve Siri'nin konuşma tanıma özelliği, ekran klavyesindeki mikrofon düğmesine dokunarak sesli dikte haline gelebilir.

The Yardımcı dokunmatik ayarı ayrıca iPad'in işlevselliğini artırabilir. Bu ayar, Siri'ye hızlı ve kolay erişim sağlar. Ayrıca, bir ekran menüsü aracılığıyla hareketleri yürütebilir ve özelleştirebilirsiniz.

AssistiveTouch etkinleştirildiğinde, iPad'in sağ alt tarafında bir düğme belirir. Bu düğme menü sistemini etkinleştirir ve ana ekrana çıkabilir, aygıt ayarlarını kontrol edebilir, Siri'yi etkinleştirebilir ve favori bir hareketi gerçekleştirebilir.

AssistiveTouch düğmesini ekranın kenarı boyunca yeni bir konuma sürükleyebilirsiniz.

İPad ayrıca kontrol anahtarı, üçüncü taraf anahtar erişim aksesuarlarının iPad'i kontrol etmesine olanak tanır. İPad ayarları, ince ayar ve ses efektleri ve kaydedilmiş hareketler dahil olmak üzere anahtar kontrolünün özelleştirilmesine olanak tanır.

The Konaklama Konaklamaları ayarı, iPad bir komut kaydetmeden önce ekrana ne kadar süre dokunacağınızı ayarlar. Tekrarlanan dokunuşları yok saymak ve ilk veya son dokunma konumunu kullanmak için bu uyumu kullanın.

Ana Sayfa düğmesini kullanma konusunda yardım isteyen kişiler, Ana Tıklama Hızı ayar, iPad'in iki ve üç tıklama ile aralarında normalden daha büyük boşluklar olmasını sağlar.

Erişilebilirlik Kısayolu

Erişilebilirlik Kestirmesi, VoiceOver, Yakınlaştırma veya Renkleri Ters Çevirme gibi ayarları, ana düğmeyi üç kez tıklatmanıza olanak tanır.

Kontrol Paneli Kısayolları:

Erişilebilirlik özelliklerini iPad'in Kontrol Merkezi'nden de etkinleştirebilirsiniz. Parmağınızı iPad'in en altından yukarı kaydırarak Kontrol Merkezine erişin. Erişilebilirlik kontrollerini bu menü aracılığıyla nasıl özelleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

İOS 12 ve sonraki sürümlerde, parmağınızı ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak iPad'deki Denetim Merkezi'ne erişirsiniz.

 1. Önce Ayarlar uygulamasını başlatın.

 2. Seçmek kontrol Merkezi sol taraftaki menüden.

 3. Musluk Denetimleri Özelleştir.

 4. Kontrol Merkezine ekleyebileceğiniz Erişilebilirlik kontrolleri şunlardır:

  • Erişilebilirlik Kısayolları
  • Rehberli Erişim
  • İşitme
  • Büyütücü
  • Metin Boyutu
 5. Dokunun artı işareti Denetim Merkezi'ne eklemek için her seçeneğin yanında.

 6. Eklediğiniz denetimler, bir sonraki açışınızda Denetim Merkezi'nde görünecektir.

Yorum yapın