IP adresi

IP (İnternet Protokolü) Adresi, bir internet protokolü kullanarak bir ağa bağlanan bilgisayarlara ve diğer cihazlara atanan alfasayısal bir etikettir. Bu adres, bu cihazların internet üzerinden veri gönderip almasına izin verir. İnternete bağlanabilen her cihazın benzersiz bir IP adresi vardır.

IP adresi türleri

Her biri benzersiz bir amaca hizmet eden birkaç farklı IP adresi türü vardır.

Genel IP adresi

Genel IP adresi, ana bilgisayarlar ve küresel internet arasında iletişim kurmak için kullanılan ana adrestir. Bu adres tüm kullanıcılar için benzersizdir.

Özel IP Adresi

Özel bir IP adresi, özel bir ağa bağlı cihazlara verilen tanımlayıcıdır. Bu adreslere yalnızca özel bir ağdaki cihazlar tarafından erişilebilir. Özel IP adreslerinin hepsi benzersiz değildir, çünkü herhangi bir zamanda bir ağa bağlı yalnızca sınırlı sayıda cihaz vardır.

Statik ve Dinamik IP Adresi

Hem özel hem de genel IP adresleri statik veya dinamik olabilir. Statik bir IP adresi manuel olarak yapılandırılır ve asla değişmez. Kalıcı bir internet adresidir. Dinamik IP adresi, bir bilgisayar veya cihaz internete her eriştiğinde otomatik olarak atanan geçici bir adrestir.

Bir IP adresindeki dört numara, belirli bir ağı ve o ağdaki bir ana bilgisayarı tanımlamak için farklı şekillerde kullanılır. Dört bölgesel İnternet kaydı ARIN, RIPE NCC, LACNIC ve APNIC, aşağıdaki üç sınıftan internet adresleri atar:

  • Sınıf A - 16 ağın her birinde 126 milyon ana bilgisayarı destekler
  • B Sınıfı - 65,000 ağın her birinde 16,000 ana bilgisayarı destekler
  • C Sınıfı - 254 milyon ağın her birinde 2 ana bilgisayarı destekler

IPv4 ve IPv6

Günümüzde yaygın olarak kullanılan IP adreslerinin iki sürümü vardır. IPv4, tüm cihazlar için kullanılan IP adreslerinin standart versiyonuydu. Bu sürüm 32 bitlik bir sayı biçimi kullanır, yani 32 sayıdan oluşan bir karakter dizisidir. Maksimum yaklaşık 4.3 milyar benzersiz IP adresini destekleyebilir. İnternete bağlanan cihazlardaki muazzam artış nedeniyle, benzersiz IPv4 adreslerinin sayısı sonunda tükendi.

IPv6, bu sorunu hafifletmek için yeni standart olarak geliştirilmiştir. IPv6'da, IP adresi boyutu 32 bitten 128 bit'e yükseltilir. Ayrıca rakamlarla birlikte harfler de eklenebilir. IP adresinin bu yeni sürümü teorik olarak sonsuz sayıda benzersiz adresi destekleyebilir.

IP adresinizi nasıl bulabilirsiniz

IP adresinizi bulmanın en kolay yolu Google aramayı kullanmaktır. Arama sorgusu olarak "IP adresim nedir" yazın ve Google, en iyi arama sonucu olarak sorgunun alındığı bilgisayarın IP adresini gösterecektir.