İOS’ta Safari Varsayılan Arama Motorunu Değiştirin

Apple'ın iOS cihazlarında, Safari tarayıcısı varsayılan olarak Google'ı kullanarak internet aramaları gerçekleştirir. Mobil cihazınızda Safari ayarlarını değiştirerek istediğiniz zaman Safari arama motoru varsayılanını değiştirebilirsiniz.

Bu makaledeki bilgiler iOS 13, iOS 12, iOS 11 veya iOS 10 çalıştıran iPhone'lar, iPad'ler ve iPod touch cihazları için geçerlidir.

Safari'de bulunan arama motoru seçenekleri Google, Yahoo, Bing ve DuckDuckGo'dur. Bu arama motorlarından birine geçmek sadece birkaç tıklama gerektirir.

Yine de diğer arama motorlarını kullanmanız engellenmez. Örneğin, Bing arama ekranına gitmek için Safari'de Bing.com yazabilir veya Bing uygulamasını indirip Bing'de arama yapmak için kullanabilirsiniz. Google, Yahoo Search ve DuckDuckGo'nun tümü, aramalar için Safari'de varsayılanı kullanmak istemediğiniz zamanlar için iOS cihazınıza indirebileceğiniz uygulamalara sahiptir.

Image

Safari'nin Varsayılan Arama Motoru Nasıl Değiştirilir

Safari tarafından iOS cihazlarda kullanılan varsayılan arama motorunu değiştirmek için:

 1. Açın Ayarlar iOS cihazınızın Ana ekranındaki uygulama.

 2. Aşağı kaydırın ve dokunun safari.

 3. Mevcut varsayılan arama motoru, Arama Motoru girişinin yanında listelenir. Musluk Arama Motoru bir değişiklik yapmak için.

 4. Dört seçenekten farklı bir arama motoru seçin: Google, Yahoo, Bing, ve DuckDuckGo.

 5. Musluk safari Safari ayarlarına dönmek için Arama Motoru ekranının sol üst köşesinde. Seçtiğiniz arama motorunun adı, Arama Motoru girişinin yanında görünür.

Safari'de Arama Ayarları

Safari Ayarları ekranı, yeni varsayılan arama motorunuzla kullanmak isteyebileceğiniz diğer seçenekleri içerir. Bu seçeneklerin her birini açıp kapatabilirsiniz:

 • Arama Motoru Öneriler varsayılan motordan elde edilen, siz yazarken önerilen arama terimlerini sunar.
 • Safari Önerileri siz yazarken iTunes, App Store ve bir bütün olarak internet gibi kaynakların bir kombinasyonundan türetilen öneriler sunar. Bu seçenek ayrıca, seçtiğiniz önerileri de içeren bazı arama verilerinizi Apple'a gönderir.
 • Hızlı Web Sitesi Arama arama sonuçlarını hızlandırır. Belirli bir web sitesinde arama yaptığınızda, Safari bu verileri ileride kullanmak üzere depolar ve daha sonraki tarayıcı oturumlarında bu siteyi doğrudan Akıllı Arama Alanından aramanıza olanak tanır.
 • En İyi Vuruşu Önceden Yükle sayfaları hızlı yükler. Safari, siz yazarken en iyi arama sonucunu belirlemeye çalışır ve bu sayfayı önceden yükleyerek, seçerseniz anında işlenmesini sağlar. Belirleme süreci, göz atma geçmişinizi ve kaydedilen yer imlerinizi birleştirir.

Arama Ayarları ekranı, hepsi aramaya özel olmasa da, iOS cihazlarda Safari ile ilgili birkaç başka seçenek içerir. Bu ekranda şunları yapabilirsiniz:

 • Web sitelerindeki formları doldurmak için otomatik doldurma bilgilerini girin veya seçin.
 • Safari'de sık ziyaret edilen siteleri etkinleştirin.
 • Pop-up'ları engellemeyi seçin.
 • Çerezleri engelleyin.
 • Siteler arası takibi önleyin.
 • Sahte web sitesi uyarılarını etkinleştirin.
 • Web sitelerinden sizi izlememelerini isteyin.
 • Web sitelerinin cihazınızda Apple Pay up olup olmadığını kontrol etmesine izin verin.
 • Geçmişinizi ve web sitesi verilerinizi temizleyin.