Hafıza kartı

Güvenli bir dijital kart (SD kart), taşınabilir bir boyutta yüksek kapasiteli bellek sağlamak için tasarlanmış küçük bir flash bellek cihazıdır. Standart bir SD kart 32 mm x 24 mm x 2.1 mm boyutlarında ve yaklaşık 2 gram ağırlığındadır; miniSD ve microSD kartlar fiziksel olarak çok daha küçüktür ancak benzer bir bellek kapasitesi içerir.

SD kart çeşitleri arasında Secure Digital High Capacity (SDHC), Secure Digital eXtended Capacity (SDXC) ve Secure Digital Ultra Capacity (SDUC) bulunur. Bu tür SD kartlar, standart bir SD karttan çok daha fazla kapasite sunmak üzere tasarlanmıştır.

Bir SD kart üzerine yazılan verilere erişmek için, kullanıcıların genellikle bir USB kart okuyucusuna ihtiyacı vardır. Kart, kart okuyucuya takıldıktan ve kart okuyucu bir bilgisayara bağlandıktan sonra, kullanıcılar dosyalara herhangi bir flaş bellek cihazında olduğu gibi erişebilir ve bunları değiştirebilir. SD kartların geçici kullanım amaçlı olduğunu unutmamak önemlidir; aslında, bir SD kartta depolanan verilerin maksimum raf ömrü 10 yıldır.

SD kartın geçmişi

İlk SD kart 1999'da SanDisk, Matsushita ve Toshiba tarafından ortaklaşa geliştirildi. Sony'nin Memory Stick'ine daha kompakt bir alternatif olması amaçlandı. İlk SD kartlar 2 GB'a kadar veri tutabilir.

İlk SD kartın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra cep telefonlarının yükselişi, standart SD kartın çoğu cep telefonu için çok büyük hale geldiğini ortaya koydu ve bunun sonucunda miniSD kart 2003 yılında oluşturuldu. İki yıl sonra yine mobil cihaz üreticilerinin taleplerini karşılamak amacıyla microSD kart ile daha da küçük bir SD kart piyasaya sürüldü.

Sonraki on yılda, öncekinden daha fazla kapasite sunmak için birkaç yılda bir yeni SD kart varyasyonları piyasaya sürüldü. SDHC ve miniSDHC kartları 32 GB'a kadar veri depolayabilir, SDXC kartları 2 terabayta (TB) kadar veri depolayabilir ve devasa SDUC kartları 128 tebibayta (TiB) kadar veri depolayabilir. Referans olarak, bir terabayt 1000 gigabayta eşdeğerdir ve bir tebibayt 1099.51 gigabayta eşdeğerdir.

SD kart kullanır

Kompakt boyutları nedeniyle, SD kartlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi farklı cihazda dosya depolamak ve aktarmak için kullanılır:

  • Cep telefonları ve akıllı telefonlar
  • Dijital kameralar
  • Video kameralar
  • Oyun konsolu
  • Daha yeni TV modelleri
  • MP3 müzik çalarlar