Google Asistan Sesi Çalışmadığında Ne Yapmalı?

Google Asistan sesli komutları çalışmadığında, bunun nedeni genellikle Google uygulamasındaki bazı problemlerdir. En yaygın sorunlardan bazıları, Google uygulamasının mikrofonunuza erişmesini engelleyen yanlış izinleri, yanlışlıkla sesli komutları kapatmayı ve uygulamadaki verileri bozmayı içerir.

Google Asistanınız sesli komutları kabul etmiyorsa, tekrar çalışmaya başlayana kadar sırayla aşağıdaki düzeltmelerden her birini deneyin. Tüm bu düzeltmeleri tükettikten sonra hala çalışmıyorsa, Google'ın yaşadığınız sorunu çözmesini beklemeniz gerekebilir.

Google Voice'un Doğru İzinlere Sahip Olduğundan Emin Olun

Telefonunuzdaki birçok farklı sisteme erişmek için Google Asistan'ın izne ihtiyacı var. Örneğin, mikrofona erişmesi gerekiyor, yoksa sesli komutlarınızı hiç duyamayacak.

Google Asistan sesli komutları telefonunuzda çalışmıyorsa, yapmanız gereken ilk şey izinleri kontrol etmektir. İzinlerden herhangi birinin devre dışı bırakıldığını fark ederseniz, bunları etkinleştirmek büyük olasılıkla sorunu çözecektir.

Google Asistan, Google uygulaması üzerinden çalışır; bu nedenle, sesinize yanıt vermesini istiyorsanız, Google uygulamasının mikrofonunuza en azından en azından erişebildiğinden emin olmanız gerekir. Yararlı bir şey yapabilmesini istiyorsanız, tüm izinleri etkinleştirdiğinizden emin olun.

Google uygulamanız için izin ayarlarına şu şekilde erişebilirsiniz:

 1. Açılış Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler.

 2. Uygulama bilgileri listesinde Google.

 3. Musluk İzinler.

 4. Kaydırma düğmelerinden herhangi biri gri renkteyse, sağa kaymaları için onlara dokunun. Her kaydırıcının açık olduğundan emin olun ve Google Asistan sesli komutlarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 5. Google Asistan hala sesinize yanıt vermiyorsa, tüm uygulama izinlerini etkinleştirdikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Hala çalışmıyorsa, "Ok Google" komutunun gerçekten etkinleştirildiğinden emin olun.

'Tamam Google' Komutunun Etkin Olduğundan Emin Olun

Google Asistan hem sesli komutları hem de metin komutlarını kabul edebilir, bu nedenle sesli komutları kapatma seçeneğiyle birlikte gelir. Sesli komutlara yanıt vermesini istiyorsanız, Google uygulamanızın ayarlarında "Ok Google" komutunun etkinleştirildiğinden emin olmalısınız.

 1. Google uygulamasını açın veöğesine dokunun. Daha.

  Sahip olduğunuz Google uygulamasının sürümüne bağlı olarak şunu görebilirsiniz: (üç dikey nokta) veya ☰ (üç dikey çizgi) ve görüntüyü görebilir veya göremeyebilirsiniz. Daha Metin.

 2. Musluk Ayarlar.

 3. Musluk ses.

 4. Kaydırıcının, Ses Eşleştirme ile Erişim ve Voice Match ile kilidi açın her ikisi de sağa kaydırılır. Anahtarlardan biri sola kaydırılmışsa ve grileşmişse, ona dokunun.

  Simgesine dokunarak biraz zaman kazanabilirsiniz Ses Modelini Yeniden Eğit şu anda ve ses modelinin yeniden eğitilmesi. Daha fazla talimat sonraki bölümde mevcuttur.

 5. Google Asistan ses kontrollerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Hala yanıt vermiyorsa, ses modelini yeniden eğitin.

Google Asistan Ses Modelini yeniden eğitin

Bazı durumlarda, Google Asistan sesli komutları çalışmıyor çünkü Google Asistan sizi anlayamıyor. Ses modeli denen bir şeye dayanır, bu sadece birkaç kez "Ok, Google" ve "Hey Google" dediğinizin bir kaydıdır.

Ses modeli bozulursa veya gürültülü bir alanda veya telefonunuzun önceki sahibi tarafından kaydedilmişse, modeli yeniden eğitmek genellikle sorununuzu çözecektir.

Google Asistan ses modelini nasıl yeniden eğiteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Google uygulamasını açın veöğesine dokunun. Daha. Sonra dokunun Ayarlar > ses.

  Bunlar, "Ok Google" komutunu etkinleştirmek için aşağıdaki bölümde uyguladığınız adımların tam olarak aynısıdır. Hala o ekrandaysanız bu adımı atlayabilirsiniz.

 2. Musluk Ses modelini yeniden eğitve istenirse PIN kodunuzu girin veya parmak izinizi tarayın.

 3. Musluk Kabul ediyorum.

 4. İstendiğinde belirtilen cümleleri söyleyin.

  Her komutu açıkça ifade ettiğinizden emin olun. Ayrıca, ses modelinizin doğruluğunu olumsuz yönde etkileyebilecek çok fazla ortam gürültüsü varsa veya diğer insanlar konuşurken sessiz bir yere taşınmak isteyebilirsiniz.

 5. Ses modeli eğitim oturumu başarılı olursa, bu yönde bir şeyler söyleyen bir ekran göreceksiniz. Dokunmak Bitiş süreci tamamlamak için

 6. Google Asistan sesli komutlarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Hala sorun yaşıyorsanız, Google uygulamanızla ilgili bir sorun olabilir.

Kullanıcı Verilerini ve Önbelleği Google Uygulamasından Silin

Google Asistan sesli komutları, çalışmak için Google uygulamasına bağlıdır, bu nedenle Google uygulamasıyla ilgili sorunlar sesli komutların çalışmamasına neden olabilir. Bazı durumlarda, bu tür bir sorun, Google uygulama verilerini ve önbelleğini temizleyerek düzeltilebilir. Bu işe yaramazsa, Google uygulama güncellemelerini kaldırmanız ve uygulamayı telefonunuzu ilk aldığınızdaki durumuna döndürmeniz gerekebilir. En kötü senaryoda, Google'ın bir düzeltme sağlamasını beklemeniz gerekir.

Kullanıcı verilerini ve önbelleği Google uygulamanızdan nasıl sileceğiniz ve bu seçenek telefonunuzda mevcutsa güncellemeleri nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Açın Ayarlar uygulamasına dokunun ve Uygulamalar ve bildirimler.

 2. Musluk Google.

 3. Musluk Depolama.

 4. Musluk AÇIK DEPOLAMA.

 5. Musluk TÜM VERİLERİ TEMİZLE.

 6. Musluk OK, ardından simgesine dokunun. geri butonu önceki ekrana dönmek için.

 7. Musluk Önbelleği temizle, ardından simgesine dokunun. geri butonu.

 8. Dokunun (üç dikey nokta) simgesi.

  Android veya Google Uygulamasının daha eski bir sürümüne sahipseniz, (üç dikey nokta) menüsü burada. Bu menüyü görmüyorsanız, Google uygulamanızı manuel olarak geri alma seçeneğiniz yoktur ve Google'ın bir düzeltme yapmasını beklemeniz gerekir.

 9. Musluk Güncellemeleri kaldır.

 10. Musluk OK.

 11. Google Asistan sesli komutlarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 12. Google Asistan sesli komutları hala çalışmıyorsa Google uygulamasının en son sürümünü indirip yükleyin. Google Play Store'da Google uygulamasına gidin veöğesine dokunun. GÜNCELLEME.

 13. Google Asistan sesli komutları hala çalışmıyorsa, Google'ın bir düzeltme yapmasını beklemeniz gerekir. Sorununuzu bildirmek ve ek yardım istemek için resmi Google Asistan destek forumuna göz atın.

Yorum yapın