Gölgelendir

Gölge BT, kuruluşun BT departmanının bilgisi olmadan yönetilen ve kullanılan Bilgi Teknolojisi (BT) uygulamalarını ve altyapısını ifade eden bir terimdir. Gölge BT, çalışanların görevlerini ve projelerini gerçekleştirmek için BT yetkisi olmadan başvurdukları donanım, yazılım, web hizmetleri veya bulut uygulamalarını içerebilir.

Çalışanların üretkenliği artırmak için bulutta iş odaklı uygulamalara gittikçe daha fazla yönelmesiyle, gölge BT şirketlerde daha yaygın hale geldi. Skyhigh Networks'ten alınan bir rapora göre, ortalama bir çalışan, 16.8 içerik paylaşım hizmeti, 2.9 işbirliği hizmeti, 2.8 sosyal medya hizmeti ve 2.6 dosya paylaşım hizmeti dahil olmak üzere 1.3 bulut hizmeti kullanıyor.

Shadow IT'nin kapsamı, son yıllarda çalışanların işyerine getirdiği ve çalışma saatlerinde kullandığı kişisel teknolojiyi içerecek şekilde genişletildi.

Gölge BT'nin BT Departmanları Üzerindeki Etkisi

BT departmanı, Shadow BT uygulamalarının ve hizmetlerinin fiziksel altyapısını veya yönetimini idare edemeyebilirken, BT, çalışanların Shadow BT kaynakları aracılığıyla oluşturduğu ve ilettiği kurumsal veriler için güvenlik ve uyum sağlama yükünü taşır.

Bazı işletmeler sunabileceği yeniliği ve artan üretkenliği benimsemeye istekliyken, diğerleri Shadow IT'nin artan güvenlik ve uyumluluk komplikasyonları riskinin ötesine bakmaya istekli olmadığından, bu Shadow IT'ye karşı karışık duygular yaratıyor.

Yorum yapın