Gmail’de Bir İletinin Kaynağı Nasıl Görüntülenir

Gmail'de gördüğünüz bir e-posta, gerçek orijinal e-postanın gerçekten göründüğü gibi değildir, en azından e-posta programının onu aldığında yorumladığı e-posta değildir. Bunun yerine, normal mesajda bulunmayan ek bilgileri görmek için görüntüleyebileceğiniz gizli bir kaynak kodu vardır.

Bir e-postanın tam kaynak kodunu yalnızca Gmail veya Inbox'ın masaüstü sürümünü kullanırken görüntüleyebilirsiniz. Mobil Gmail uygulaması orijinal mesajın görüntülenmesini desteklemez.

Bir Gmail İletisinin Kaynak Kodu Nasıl Görüntülenir

E-postanın kaynak kodu, e-posta başlığı bilgilerini ve genellikle mesajın nasıl görüntüleneceğini kontrol eden HTML kodunu gösterir. Bu, mesajın ne zaman alındığını, gönderen sunucuyu ve daha fazlasını görebileceğiniz anlamına gelir.

  1. Kaynak kodunu görmek istediğiniz mesajı açın.

  2. Konunun, gönderen ayrıntılarının ve zaman damgasının bulunduğu e-postanın üst kısmını bulun. Bunun yanında Yanıtla simgesi ve menü için yığılmış üç nokta bulunur. Seçin üç yığılmış nokta Ek seçenekleri ortaya çıkarmak için simge.

  3. seçmek Orijinali göster bu menüden e-postanın kaynak kodunu görüntüleyen yeni bir sekme açın.

  4. Mesajın orijinal kaynak kodu yeni bir sekmede açılır. En üstte, mesajla ilgili hayati ayrıntıları ve nasıl gönderildiğini bulacaksınız. Bunun altında e-posta sunucuları arasında değiş tokuş edilen düz metin var.

  5. E-posta mesajları, sunucuların mesajın doğru yere gelmesini sağlamak için kullandığı bilgileri içerir. Gerçek mesajın başlangıcını bulmak için tarayıcının arama işlevini kullanabilirsiniz. Mesaj HTML olduğundan, bir HTML ile başlamalıdır <! DOCTYPE html> etiket. Aramayı şununla açın: Ctrl + F. Sonra aratın DOCTYPE Mesaj içeriğinin başına gitmek için.

  6. Orijinal mesajı bir TXT dosyası olarak indirmek için Orijinali İndirin. Veya seçin Panoya kopyala tüm metni kopyalayın, böylece istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.