Gizli Arşiv Yardımcı Programı: Mac Sıkıştırma Yazılımı

macOS'un Finder'ı, yardımcı programın kendisi için bir pencere açmadan arka planda dosyaların sıkıştırılması (arşivlenmesi) ve genişletilmesi için sistemin yerleşik Arşiv Yardımcı Programını kullanır. Önceden yapılandırılmış birkaç varsayılana dayanır: Örneğin, Bulucu her zaman ZIP biçimini kullanır ve arşivleri her zaman orijinaliyle aynı klasöre kaydeder. Arşiv biçimi, orijinal dosyalara ne olacağı ve genişletilmiş veya sıkıştırılmış dosyaların nerede depolandığı üzerinde biraz daha fazla kontrol için bu varsayılanları doğrudan Arşiv Yardımcı Programını kullanarak değiştirebilirsiniz.

Burada açıklanan prosedürler ve ekran görüntüleri macOS 10.15 (Catalina) için geçerlidir, ancak macOS ve OS X'in eski sürümlerinde çok benzer olmalıdır.

Arşiv Yardımcı Programı Tercihlerini Başlatma

Arşiv Yardımcı Programını şu adreste bulabilirsiniz: / Sistem / Kitaplık / CoreServices / Uygulamalar (veya şu saatte: / Sistem / Kitaplık / CoreServices Yosemite öncesi sürümlerde).

Hızlı bir şekilde bulmak için Finder'ın arama çubuğunda "Arşiv Yardımcı Programı" öğesini arayın. Alternatif olarak, düğmesine basarak bir Spotlight araması açın. command + boşluk çubuğu.

Arşiv Yardımcı Programı bir pencere göstermeden açılır; bunun yerine, ekranın üst kısmında yalnızca bir dizi menü vardır. Yardımcı programın varsayılanlarını değiştirmek için Arşiv Yardımcı Programı > Tercihler.

Arşiv Yardımcı Programı Tercihlerini Yönetme

The Tercihler penceresi iki bölüme ayrılmıştır: biri dosyaları genişletmek için, diğeri ise sıkıştırmak için.

Genişletme Seçenekleri

Dosyaları genişletme seçenekleri aşağıdaki gibidir:

Genişletilmiş dosyaları kaydedin: Mac'inizde genişletilmiş dosyaları nerede depolamak istediğinizi seçin. Varsayılan konum, genişletmekte olduğunuz arşivlenmiş dosyanın bulunduğu klasörün aynısıdır. Tüm dosya genişletmelerinin hedefini değiştirmek için, sağdaki okları tıklayın ve istenen hedef klasöre gidin.

Genişledikten sonra: Bu, genişletildikten sonra orijinal dosyaya ne olacağını belirtir. Varsayılan eylem, arşiv dosyasını mevcut konumunda bırakmaktır (arşivi rahat bırak) veya açılır menüden arşiv dosyasını çöp kutusuna taşımayı, arşivi silmeyi veya arşiv dosyasını belirli bir klasöre taşımayı seçebilirsiniz. Son seçeneği seçerseniz, hedef klasöre gitmeniz istenecektir. Unutmayın, bu klasör, genişlettiğiniz tüm arşivlenmiş dosyalar için hedef konum olarak kullanılacaktır. Seçimlerinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, ancak genellikle bir konum seçmek ve ona bağlı kalmak daha kolaydır.

Finder'da genişletilmiş öğeleri göster: İşaretlendiğinde, bu seçenek Finder'ın genişletmiş olduğunuz dosyaları vurgulamasına neden olur. Bu, bir arşivdeki dosyalar beklediğinizden farklı adlara sahip olduğunda kullanışlı olabilir.

Mümkünse genişletmeye devam edin: Bu kutu varsayılan olarak işaretlidir ve Arşiv Yardımcı Programına arşiv içinde bulduğu öğeleri genişletmeye devam etmesini söyler. Bu, bir arşiv başka arşivler içerdiğinde faydalıdır.

Sıkıştırma Seçenekleri

Sıkıştırma için yapılandırılabilir seçenekler şunlardır:

Arşivi kaydet: Bu açılır menü, seçilen dosyalar sıkıştırıldıktan sonra arşiv dosyasının nerede saklanacağını kontrol eder. Varsayılan, arşiv dosyasını seçili dosyaların bulunduğu aynı klasörde oluşturmaktır. İstenirse, Içine oluşturulan tüm arşivler için bir hedef klasör seçme seçeneği.

Arşiv biçimi: Arşiv Yardımcı Programı üç sıkıştırma formatını destekler.

  • Sıkıştırılmış arşiv, cpgz adı verilen UNIX sıkıştırma yöntemiyle aynıdır.
  • Düzenli arşiv, UNIX dünyasında cpio olarak da bilinir. Bu yöntem aslında herhangi bir sıkıştırma yapmaz; bunun yerine, yalnızca seçilen tüm dosyalardan oluşan bir kap dosyası oluşturur.
  • Posta son seçenektir ve çoğu Mac kullanıcısının aşina olduğu seçenektir. Bu, Mac ve Windows bilgisayarlarda yıllardır kullanılan standart ZIP formatıdır.

Arşivledikten sonra: Dosyaları arşivlemeyi bitirdiğinizde, varsayılan seçenek olan dosyaları olduğu gibi bırakabilirsiniz; dosyaları çöp kutusuna taşıyın; dosyaları silin; veya dosyaları seçtiğiniz bir klasöre taşıyın.

Arşivi Finder'da göster: İşaretlendiğinde, bu kutu arşiv dosyasının mevcut Finder penceresinde vurgulanmasına neden olur.

Ayarladığınız seçenekler yalnızca, dosyaları genişletmek / sıkıştırmak için Arşiv Yardımcı Programını manuel olarak açtığınızda geçerli olacaktır. Bulucu tabanlı sıkıştırma ve genişletme, burada tercihleri ​​nasıl ayarladığınızdan bağımsız olarak, her zaman fabrika varsayılan seçeneklerini kullanır.

Arşiv Yardımcı Programını Kullanma

Zaten açık değilse, Arşiv Yardımcı Programını başlatın. Dosyaları sıkıştırmak için:

  1. seçmek fileto > Arşiv oluşturma.

  2. Sıkıştırmak istediğiniz öğeleri içeren klasöre gitmek için kullanabileceğiniz bir pencere açılacaktır. Seçiminizi yapın ve ardından Arşiv.

Mevcut bir arşivi genişletmek için:

  1. seçmek fileto > Arşivi Genişlet.

  2. Genişletmek istediğiniz arşivi içeren klasöre gitmek için kullanabileceğiniz bir pencere açılacaktır. Seçiminizi yapın ve ardından Genişletmek.