Github

GitHub, geliştiricilerin kodlarındaki değişiklikleri depolamasına, yönetmesine, izlemesine ve kontrol etmesine olanak tanıyan açık kaynaklı, bulut tabanlı bir depo barındırma hizmetidir. Kaynak kod projeleri çeşitli programlama dillerinde barındırılır ve her yinelemede yapılan değişiklikler izlenir. GitHub kullanıcıları birbirlerinin kodunu gözden geçirebilir ve değişiklikler önerebilir. 2018'den beri Microsoft'un bir yan kuruluşudur.

GitHub nasıl çalışır?

GitHub'ın temelinde iki bağlantılı ilke vardır: Sürüm kontrolü ve Git. Bir yazılım projesi büyüdükçe, sürüm kontrolü kritik önem taşır. Geliştiricilerin, yazılımın kendisini etkilemeden veya kullanıcı deneyimini riske atmadan hataları düzeltmek ve verimliliği artırmak gibi yazılım üzerinde ince ayar yapmasına olanak tanır. Önerilen değişiklikler gözden geçirilip onaylandıktan sonra, çok fazla karışıklık olmadan canlı yazılıma birleştirilebilirler.

Git, sürüm kontrolü ve işbirliğine güç veren şeydir. Git, dağıtılmış bir sürüm kontrol sistemidir, yani tüm kod tabanı ve geçmiş her geliştiricinin bilgisayarında mevcuttur. Bu, projenin geri kalanını etkilemeden manipülasyon için kodun çoğaltılması olan ve manipüle edilen kodu ana projeye geri dahil ederek birleştiren kolay dallanma sağlar. Git, GitHub'ın dışında kullanılabilirken GitHub, Git kullanımını kolaylaştıran bir arayüz sağlar.

İşte sürecin bir örneği: Bir geliştirici bir projeyi çatallar, yani başka birinin projesinin orijinal çalışmayı etkilemeden özgürce deney yapmalarına izin veren bir kopyasını oluştururlar. Geliştirici değişikliklerden memnun olduğunda, sahibine yaptıkları değişiklikler hakkında bilgi veren bir çekme isteği gönderebilir. İşletme sahibi değişiklikleri inceler ve herhangi bir takip sorusu sorar. Değişiklikleri beğenirlerse, çatallı projedeki değişiklikleri orijinal koda uygulayarak çekme talebini birleştireceklerdir.

GitHub Fiyatlandırması

Github temel hizmetlerini ücretsiz olarak sunar. Ücretsiz plan, sınırsız ortak çalışanlara ve genel / özel depolara izin verir. Aylık işlem dakikası sınırı vardır. Daha fazla eylem dakikası ve depolama alanı sağlayan Ücretli Ekip ve Kurumsal planlar sunulmaktadır.