Gevşeklik

Slack, konulara, özel gruplara ve doğrudan mesajlaşmaya göre düzenlenmiş, Slack'te "kanallar" olarak adlandırılan sohbet odaları gibi birçok İnternet Aktarmalı Sohbet (IRC) özelliği sunan bir iş iletişim yazılımıdır. Tiny Speck şirketinin bir çevrimiçi oyunun geliştirilmesi sırasında kullandığı dahili bir araç olarak başladı. Slack, Amerikan yazılım şirketi Slack Technologies tarafından Ağustos 2013'te piyasaya sürüldü.

Slack, iki ana iletişim yöntemine sahiptir: kanallar (grup sohbetleri) ve doğrudan mesajlar. Kanallar genel olabilir, yani herhangi bir üye katılabilir veya özel olabilir, yani yalnızca o kanalın üyeleri onu görebilir veya başkalarını davet edebilir. Doğrudan mesajlar her zaman özeldir ve sekiz kişiye kadar içerebilir.

Dosyalar, konuşmalar ve kişiler dahil olmak üzere içerik, Slack ile aranabilir. Kullanıcılar mesajlarına emojiler ekleyebilir ve diğer kullanıcılar mesajlara tepki vermek için emojiler ekleyebilir. Emojilere ek olarak, kullanıcılar belirli mesajları yanıtlayabilir, gif ekleyebilir, RSS beslemelerine bakabilir, hatırlatıcılar ayarlayabilir ve eklenti bildirimleri alabilir. Slack'in ücretsiz planı, en son 10,000 mesajın gösterilmesine ve aranmasına izin verir.

Sohbet özellikleri basit olduğu için teknik olmayan kullanıcıların Slack'i alması kolaydır. Google Analytics, GitHub, MailChimp, Salesforce ve Zapier gibi 1,500'den fazla uygulama ile entegre olur. Slack, kullanıcıların uygulamalar oluşturması ve süreçleri otomatikleştirmesi için bir uygulama programlama arayüzü (API) sağlar.

Slack için mobil erişim, iOS ve Android cihazlar için mevcuttur. Ayrıca macOS, Windows ve Linux sistemlerindeki web tarayıcıları aracılığıyla da kullanılabilir.