Geçici

Ad hoc, 'buna' anlamına gelen latin bir terimdir. İngilizce'de terim, belirli bir sorun veya görev için tasarlanmış bir çözümü tanımlamak için kullanılır ve başka herhangi bir amaç için kullanılmaz. Yaygın bir örnek, belirli bir görev için ulusal veya uluslararası düzeyde oluşturulan geçici bir komite veya komisyonlardır. Ad hoc, belirli bir problemin üstesinden gelmek için geçici veya doğaçlama yöntemleri tanımlayan bir sıfat olarak da kullanılabilir. Ör: Kararlar geçici olarak alındı.

Geçici ağ

Bilgisayar ağında, özel bir ağ, tek bir oturum için kurulan bir ağ bağlantısıdır ve bir yönlendirici veya kablosuz baz istasyonu gerektirmez. Ad hoc ağ, geçici bir Yerel Alan Ağı (LAN) türüdür. Geçici ağ kalıcı olarak kurulursa, LAN olur.

Örneğin, bir kişinin bir dosyayı iş arkadaşına aktarması gerekiyorsa, ancak iş arkadaşının güvenli bir Wi-Fi bağlantısına erişimi yoksa, cihaz 100 metre içinde olduğu sürece bunun yerine geçici bir ağ oluşturabilir. Bu noktadan itibaren dosyalar iş arkadaşına aktarılır. İki cihaz arasındaki bağlantı, barındırma cihazı oturumları bitirdiğinde sona erecektir.

Birden çok cihaz aynı anda geçici bir ağ kullanabilir, ancak performans gecikebilir. Kullanıcılar ayrıca internete erişmek için geçici bir ağ kullanabilir. Bir ad hoc ağ, aynı zamanda ad hoc modu olarak da adlandırılabilir.

Geçici bir ağ nasıl kurulur

Windows 10 veya 8

 1. Komut İstemi'ne gidin ve şunu yazın: netsh wlan set hostednetwork mode = allow ssid = [istediğiniz ağ adı] key = [istediğiniz parola].
 2. Komut İstemi'ne şunu girerek barındırılan ağı başlatın: netsh wlan start hostednetwork.
 3. Denetim Masanızda Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın.
 4. Ağ Bağlantıları'na tıklayın.
 5. Gelişmiş Paylaşım Merkezini Değiştir'e tıklayın.
 6. Ağ bulma özelliğini aç.
 7. Tamam 'ı tıklatın.

, Windows 7

 1. Başlat menüsüne tıklayın.
 2. Bağlan seçeneğine tıklayın.
 3. Ardından bir bağlantı veya ağ kurun.
 4. Kablosuz geçici (bilgisayardan bilgisayara) ağ kur'u seçin.
 5. Sonrakine tıkla.
 6. SSID ve şifre gibi ağ ayrıntılarını girin.
 7. Sonrakine tıkla.

Mac OS

 1. AirPort'tan Ağ Oluştur'u seçin.
 2. Bilgisayardan Bilgisayara Ağ Oluştur seçeneğine tıklayın.
 3. Ekrandaki talimatları izleyin.