Gameover zeus nedir?

GameOver Zeus, siber suçluların virüslü sistemlerdeki kullanıcılardan kullanıcı adlarını ve parolalarını çalmak için oluşturdukları ZeuS kötü amaçlı yazılımının gelişmiş bir evrimidir.

GameOver Zeus veya GOZ, başlangıçta, Federal Rezerv Bankası, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Ulusal Otomatik Takas Odası Derneği gibi saygın kuruluşlardan geliyormuş gibi görünen e-postalar gönderen kötü niyetli bir spam ve kimlik avı kampanyası yoluyla yayıldı ( NACHA).

Bu e-postalardaki bir bağlantı, tıklandığında, GOZ kötü amaçlı yazılımının daha sonra indirilip sistemde çalıştırılacağı sahte bir web sitesi açacak ve ardından mali bilgiler ve oturum açma kimlik bilgileri için virüslü bilgisayarı açacaktır.

GameOver Zeus ile ZeuS Arasındaki Temel Farklılıklar

GameOver Zeus ile orijinal ZeuS varyantları arasındaki önemli bir ayrım, GOZ'un bir hileye benzeyen botnet'ler aracılığıyla hizmet reddi (DoS) saldırılarını başlatma ek yeteneğine sahip olmasıdır. İkinci bir fark, GameOver Zeus kötü amaçlı yazılımının kötü amaçlı yazılımın çalışması için bir P2P mimarisi kullanması ve bu da yetkililerin siber suçluların faaliyetlerini izlemesini ve kapatmasını zorlaştırıyor.

Yetkililer, emniyet teşkilatları, özellikle Avrupa Siber Suç Merkezi (EC2014) ve güvenlik araştırmacıları arasında GOZ botnetini belirlemek ve kapatmak için çok kıtalı bir işbirliğinin ardından 3 ortasında hem GameOver Zeus hem de CryptoLocker fidye yazılımına son verebildiler. sunucular ve altyapı.

Bu çaba, 2012 yılında GameOver Zeus altyapısını bozmak ve sona erdirmek için iki başarısız girişimin ardından geldi.

Ayrıca Biliyor muydunuz bölümündeki Virüs, Solucan ve Truva Atı Arasındaki Farka bakın. Extensions99 bölümü.