FOB Dosyası Nedir?

FOB dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft'un işletme yönetimi yazılımı Microsoft Dynamics NAV ile oluşturulan bir Dynamics NAV Object Container dosyasıdır. Bunlar, Dynamics NAV'ın kullanabileceği tablolar ve formlar gibi nesnelere başvuran dosyalardır.

.FBK dosya uzantısı, elbette Microsoft Dynamics NAV programında da kullanılan bir nesne yedekleme dosyasını belirtmek için kullanılır.

FOB dosyaları ayrıca Navision Attain Object dosyaları veya Financials Object dosyaları olarak da adlandırılabilir.

FOB dosyaları herhangi bir şekilde bir anahtarlık ile ilgili değildir; bu, bir anahtar zincirinde asılı bir anahtar olmayan hemen hemen her şey veya genellikle bir anahtar zincirinde bulunan dijital bir anahtar gibi uzak cihazlara erişmek için kullanılan küçük bir elektronik cihaz olabilir. Otomotiv anahtarlıkları genellikle bir arabadaki kapıların kilidini açmak / kilitlemek için kullanılır.

FOB Dosyası Nasıl Açılır

FOB dosyaları Microsoft Dynamics NAV ile açılabilir (daha önce Microsoft Navision olarak adlandırılıyordu). Geliştirme ortamında, önce Araçlar > Nesne Tasarımcısı menüden seçenek (veya Üst Karakter + F12), ve sonra fileto > ithalat FOB dosyasını seçmek için yeni pencerede.

Finn's FobView, FOB dosyalarını açmak ve farklılıklar için iki dosyayı karşılaştırmak için kullanılabilen küçük bir taşınabilir programdır (kurulmadan çalışabilir). Ayrıca Microsoft Dynamics NAV'da oluşturulan FBK, TXT ve XML dosyalarını da destekler.

Bunun işe yarayıp yaramayacağından tam olarak emin değiliz, ancak FOB dosyalarını bir metin düzenleyiciyle de açabilirsiniz, böylece dosyanın metin sürümünü okuyabilirsiniz. Ancak, bunu yapmanın dosyayı Microsoft'un programıyla açmanız gibi işlevsel hale getirmeyeceğini lütfen unutmayın. Gerçekten yapabileceğiniz tek şey dosyanın içeriğini, belki de sahip olduğu referanslar gibi düzenlemektir.

Bazı FOB dosyaları, bunun yerine IBM FileNet Content Manager ile dışa aktarılan bir görüntü dosyası türü olabilir. Ayrıntılardan emin değiliz, ancak bu yazılımın bazı kullanıcılarının, programın BMP, TIFF veya başka bir format olması gerekse bile yanlış uzantıya sahip bir görüntüyü .FOB olarak dışa aktardıklarını biliyoruz. FOB dosyanızı bu şekilde aldıysanız, en sevdiğiniz resim görüntüleyiciyle açmak için tek yapmanız gereken uygun dosya uzantısıyla yeniden adlandırmak olabilir.

Bir dosyayı bu şekilde yeniden adlandırmak, onu dönüştürmekle aynı şey değildir. Bu bağlamda yapılan tüm bunlar, IBM programı yapmadığı için dosyanın sonuna doğru dosya uzantısını koymaktır.

Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın FOB dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın FOB dosyalarını açmasını tercih ederseniz, Windows'ta bu değişikliği yapmak için Belirli Dosya Uzantısı kılavuzuna bakın.

FOB Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Microsoft Dynamics NAV, açık bir FOB dosyasını bir TXT dosyasına aktarabilmelidir. Bu, büyük olasılıkla, fileto > Ihracat menüsü.

Finn'in yukarıda bahsedilen FobView programı, bir FOB dosyasını CSV'ye aktarabilir.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

FOB dosyanızı yukarıda belirtilen programlarla açamazsanız, onu benzer şekilde adlandırılmış başka bir uzantıyla karıştırmadığınızdan emin olun. Bazı dosyalar benzer bir dosya uzantısı kullanır ancak bu, formatların aynı olduğu veya aynı yazılımla açılabilecekleri anlamına gelmez.

Örneğin, dosyanızın, FOB dosyalarının açıldığı aynı programla açılmayan bir VOB, FOW (Family Origins) veya FXB dosyası olabileceğini düşünün.

Gerçekten bir FOB dosyanız olmadığını bulmak için dosya uzantısını iki kez kontrol ederseniz, dosyayı açmak veya dönüştürmek için hangi yazılım programlarının kullanılabileceğini öğrenmek için gerçek dosya uzantısını araştırın.

Yorum yapın