EXE Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

EXE dosya uzantısına sahip bir dosya, yazılım programlarını açmak için Windows, MS-DOS, OpenVMS ve ReactOS gibi işletim sistemlerinde kullanılan yürütülebilir bir dosyadır.

Yazılım yükleyiciler genellikle setup.exe veya install.exe gibi adlandırılır, ancak uygulama dosyaları genellikle yazılım programının adına göre benzersiz adlarla adlandırılır. Örneğin, Firefox web tarayıcısını indirdiğinizde, yükleyici, Firefox Setup.exe gibi bir adla adlandırılır, ancak yüklendikten sonra program, programın kurulum dizininde bulunan firefox.exe dosyasıyla açılır.

Bunun yerine bazı EXE dosyaları, bir dosya koleksiyonunu hızlı bir şekilde açmak veya taşınabilir bir program yüklemek gibi, içeriklerini açıldığında belirli bir klasöre çıkaran kendiliğinden açılan dosyalar olabilir.

EXE dosyaları çoğu zaman ilişkili DLL dosyalarına başvurur. Sıkıştırılmış EXE dosyaları bunun yerine EX_ dosya uzantısını kullanır.

EXE Dosyaları Tehlikeli Olabilir

Çoğu kötü amaçlı yazılım, genellikle güvenli görünen bir programın arka planında, EXE dosyaları aracılığıyla taşınır. Bu bulaşma, gerçek olduğunu düşündüğünüz bir program başlatıldığında bilginiz dışında çalışan bilgisayar koduna zarar verdiğinde oluşur. Program aslında gerçek olabilir, ancak bir virüs de taşıyabilir veya yazılım tamamen sahte olabilir ve tanıdık, tehdit oluşturmayan bir ada sahip olabilir.

Bu nedenle, diğer yürütülebilir dosya uzantıları gibi, internetten indirdiğiniz veya e-posta ile aldığınız EXE dosyalarını açarken dikkatli olun. EXE dosyalarının yıkıcı olma potansiyeli o kadar yüksektir ki, çoğu e-posta sağlayıcısı bunların gönderilmesine izin vermez ve bazıları dosyayı bir ZIP arşivine koymanıza ve göndermenize bile izin vermez. EXE dosyasını açmadan önce gönderene güvendiğinizden her zaman emin olun.

EXE dosyalarıyla ilgili hatırlanması gereken başka bir şey: bunlar yalnızca bir uygulamayı başlatmak için kullanılır. Dolayısıyla, örneğin bir video dosyası olduğunu düşündüğünüz şeyi indirdiyseniz, ancak bir .exe dosya uzantısına sahipse, hemen silmelisiniz. İnternetten indirdiğiniz videolar normalde MP4, MKV veya AVI dosya formatındadır, ancak asla EXE formatındadır. Aynı kural görüntüler, belgeler ve diğer tüm dosya türleri için de geçerlidir; her biri kendi dosya uzantılarını kullanır.

Kötü amaçlı EXE dosyalarının neden olduğu herhangi bir hasarı azaltmanın önemli bir adımı, virüsten koruma yazılımınızı çalışır durumda ve güncel tutmaktır.

EXE Dosyası Nasıl Açılır

EXE dosyalarının açılması için bir program gerekmez çünkü Windows bunları nasıl kullanacağını bilir. Ancak, EXE dosyaları bazen bir kayıt defteri hatası veya virüs bulaşması nedeniyle kullanılamaz hale gelir. Bu olduğunda, Windows, EXE dosyasını açmak için Not Defteri gibi farklı bir program kullanarak kandırılır ve bu elbette çalışmaz.

Bu aksaklığı gidermek, kayıt defterinin EXE dosyalarıyla doğru ilişkisini geri yüklemeyi içerir.

Winhelponline'ın bu soruna yönelik kolay çözümüne bakın.

Bazı EXE dosyaları kendiliğinden açılan arşivlerdir. Bu EXE dosyaları, belirli bir konuma veya EXE dosyasının açıldığı klasöre otomatik olarak çıkarılabilir. Başkaları size içeriği nerede açmak istediğinizi sorabilir.

Kendi kendine ayıklanan bir EXE dosyasını dosyalarını dökmeden açmak istiyorsanız, 7-Zip, PeaZip veya jZip gibi bir dosya çözücü kullanın. Örneğin, 7-Zip kullanıyorsanız, EXE dosyasını bir arşiv gibi görüntülemek için EXE dosyasına sağ tıklayın ve bu programla açmayı seçin.

7-Zip gibi bir program da EXE biçiminde kendi kendine açılan arşivler oluşturabilir. Bu, arşiv biçimi olarak 7z seçilerek ve SFX arşivi oluştur seçeneği.

Mac'te EXE Dosyaları Nasıl Açılır

Mac'inizde kullanmak istediğiniz ve yalnızca EXE yükleyici / programı olarak kullanılabilen bir programınız olduğunda yapacağınız en iyi şey, programın Mac'e özgü bir sürümü olup olmadığını görmektir.

Bunun mevcut olmadığını varsayarsak, çoğu zaman durum böyledir, başka bir popüler seçenek de Windows'un kendisini, öykünücü veya sanal makine adı verilen bir şey kullanarak macOS bilgisayarınızdan çalıştırmaktır.

Bu tür programlar bir Windows PC'yi taklit eder (dolayısıyla adı) - donanım ve tümü - EXE Windows tabanlı programları yüklemelerine izin verir.

Bazı popüler Windows emülatörleri arasında Parallels Desktop ve VMware Fusion bulunur, ancak diğerleri de vardır. Apple'ın Boot Camp başka bir seçenektir.

Ücretsiz WineBottler programı, bir Mac'teki Windows programlarının bu sorununu çözmenin başka bir yoludur. Bu araç için emülatör veya sanal makine gerekmez.

EXE Dosyası Nasıl Dönüştürülür

EXE dosyaları, belirli bir işletim sistemi göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Windows'ta kullanılan bir dosyayı yeniden derlemek, yalnızca Windows uyumlu birçok dosyayla sonuçlanır, bu nedenle bir EXE dosyasını Mac gibi farklı bir platformda kullanılabilir hale getirecek bir biçime dönüştürmek sıkıcı bir iş olacaktır.

Bir EXE dönüştürücü aramak yerine, kullanmak istediğiniz işletim sistemi için mevcut olan yazılımın başka bir sürümünü arayın. CCleaner, Windows için EXE olarak veya Mac'te DMG dosyası olarak indirebileceğiniz bir program örneğidir.