‘Dosya veya Dizin Bozuk ve Okunamaz’ Hataları Nasıl Giderilir

Bu, işletim sistemi harici bir sabit sürücüdeki verilere erişemediğinde Windows bilgisayarlarda görülen yaygın bir hatadır:

E: erişilebilir değil. Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda.

Bir USB sürücüsünden bir şey açmaya çalıştıktan sonra bu hatayı görebilirsiniz. Veya bilgisayarınızın nasıl kurulduğuna bağlı olarak, sürücüyü bilgisayarınıza taktıktan hemen sonra açılabilir.

Bu “erişilebilir değil” hatası, sürücüyü yakın zamanda kullanmış olsanız bile herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Hata mesajının başlangıcındaki konum, okunamayan konum için benzersizdir, bu nedenle E :, H :, K: vb. Olabilir.

Bu hatayı görmenizin birkaç nedeni vardır:

 • Sürücü, güvenli bir şekilde çıkarılmadan çıkarıldı
 • Kötü amaçlı yazılım sürücüye bulaştı
 • Harici sürücü fiziksel olarak hasar görmüş

Bu hata herhangi bir Windows işletim sisteminde ortaya çıkabilir. Aşağıdaki adımlar Windows 10 ve önceki sürümler, Windows XP için geçerlidir.

'Dosya veya Dizin Bozuk ve Okunamaz' Hataları Nasıl Giderilir

"Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz" ifadesini düzeltmenin en iyi yolu. hataları aşağıdaki sırayla aşağıdaki sorun giderme adımlarını uygulamaktır:

 1. Chkdsk komutunu sabit sürücüye karşı çalıştırın. Bunu, yükseltilmiş bir Komut İstemi açarak ve aşağıdaki komutu girerek, son harfi hatayı görüntüleyen sürücünün harfiyle değiştirerek yapın:

  chkdsk / re:

  Chkdsk komutunu çalıştırmak, bu hata için en olası düzeltmedir. Bu adımı atlarsanız, aşağıdaki sonraki iki önerinin etkili olmaması mümkündür, çünkü sürücü hala okunamaz olacaktır.

 2. Sabit sürücüyü kötü amaçlı yazılım temizleme programıyla tarayın. Hatadan kötü amaçlı yazılım sorumluysa, kaldırmak sürücüye erişimi geri getirebilir.

 3. Sürücüyü biçimlendirin. Okunamıyorsa, biçimlendirmek için yeterince uzağa gitmeniz pek olası değildir, ancak yine de deneyin.

  Biçimlendirme, sürücüdeki her şeyi silecektir! Bu adımı tamamlamadan önce, bir dosya kurtarma programı kullanarak dosyaları sürücüden kurtarmayı deneyin. Dosyalar silinmiş olarak kaydedilmişse, dosya geri alma programı dosyalarınızı almanız için size son bir şans verebilir.

"Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda" durumunuzun nedeni. hata, sürücünün fiziksel olarak kırılmış olmasıdır, sürücüyü onarmak verilerinizi kurtarmak ve hatayı durdurmak için yeterli değildir. Bu durumda, onu değiştirmeniz gerekecektir.

Öneriler için en iyi USB flash sürücülerin ve en iyi harici sabit sürücülerin güncellenmiş listemize bakın.