Disket

1970'ten 2000'lerin başına kadar erken bilgi işlemde her yerde bulunan disket, o zamandan beri yerini USB flash sürücüler, SD kartlar ve bulut depolama gibi daha verimli yöntemlerle değiştirilen taşınabilir bir depolama aygıtıdır. Disketler, sabit disklere göre uygun fiyatlı ve esnek bir alternatifti; bu, kullanıcıların bir sabit diske çok para harcamadan önce verileri depolamak ve düzenlemek için çok sayıda disket biriktirebileceği anlamına geliyordu.

Disketlerin tarihçesi

Disketler, IBM tarafından 1970'lerin başında bilgisayar kapalıyken bile verileri korumanın bir yolu olarak geliştirildi. 1970'lerin sonlarında ve 1980'lerin sonunda geniş çapta erişilebilir hale geldiklerinde, disketler çoğu bilgi işlem aygıtı için birincil depolama yöntemi haline geldi. Sabit diskler daha büyük bir kapasiteye sahip olsalar da, daha büyük bilgi işlem cihazına sabitlenmişlerdi ve genellikle çok daha pahalıydılar. (10'lerde ve 1970'lerde ortalama disket 1980 $ 'dan daha ucuzken, bir sabit disk 1,000 $' a kadar mal olabilirdi.) Bu nedenle, disketler 1980'lerde ve 1990'larda kişisel bilgisayarların yükselişi sırasında en pratik depolama seçeneğiydi.

Dell ve Apple gibi bilgisayar üreticileri, ekipmanlarına, CD-ROM'larına, flash sürücülerine ve benzeri dinamik, taşınabilir depolama aygıtlarına disket sürücülerini dahil etmeyi bıraktıklarında 2000'lerin başlarında merkez sahneye çıktı. Günümüzde disketler büyük ölçüde eskimiştir ancak yine de Microsoft Office gibi uygulamalarda "kaydetme" komutları için simgeler olarak anılmaktadır.

Disket türleri

Tarih boyunca, disketler bir dizi farklı boyutta mevcuttur:

  • 8 inç:İlk disket tasarımı 1970'lerin başında önce salt okunur, sonra da okuma-yazma biçimi olarak kullanıldı. "Disket" fizikselliği, tüm disk sınıfına adını veren şeydir.
  • 5 inç: Bu disk, 1987'den önce yapılan bilgisayarlar için ortak boyuta uyuyordu ve 8 inçlik disketin yerini aldı. Bu tür disketler genellikle 100K ile 1.2MB (megabayt) arasında veri depolayabiliyordu. En yaygın boyutlar 360K ve 1.2MB idi.
  • 3 inç: Kompakt tasarım ve sert plastik zarf, en küçük disketlerin artık fiziksel olarak disket olmadığı anlamına gelse de, 400K'dan 1.4MB'ye kadar olan diğer disketlerden daha büyük bir depolama kapasitesine sahiptiler.