D3dx9_30.dll Hatalarını Düzeltme Eksik veya Bulunamadı

Karmaşık nedenleri ve düzeltmeleri olabilecek diğer birçok DLL hatalarının aksine, d3dx9_30.dll sorunları şu veya bu şekilde tek bir sorundan kaynaklanır: genellikle Microsoft DirectX'te bir sorun vardır.

D3dx9_30.dll dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, d3dx9_30.dll hataları genellikle yalnızca bu tür uygulamalar kullanılırken ortaya çıkar.

Bilgisayarınızda bir d3dx9_30 DLL hatasının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Burada listelenen daha yaygın d3dx9_30.dll hata mesajlarından bazılarıdır, ancak sizinki farklı olabilir:

D3DX9_30.DLL Bulunamadı
D3dx9_30.dll dosyası bulunamadı
Dinamik bağlantı kitaplığı d3dx9_30.dll belirtilen yolda [PATH] bulunamadı
D3dx9_30.dll dosyası eksik
D3DX9_30.DLL eksik. D3DX9_30.DLL dosyasını değiştirin ve tekrar deneyin
D3dx9_30.dll bulunamadı. Yeniden yükleme bunu düzeltmeye yardımcı olabilir
Eksik bileşen d3dx9_30.dll
D3dx9_30.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı

D3dx9_30.dll Hatalarının Nedeni

D3dx9_30 DLL hata mesajı Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir, ancak en çok video oyunlarında görülür. Hata, genellikle yazılım programı başlatıldığında görünür. Bazen, d3dx9_30.dll hataları, bir oyun yüklendikten sonra ancak oyun başlamadan hemen önce görüntülenir.

D3dx9_30.dll hataları ürettiği bilinen bazı yaygın oyunlar arasında Medieval, Resident Evil, EverQuest, Splinter Cell Double Agent, ArmA: Armed Assault, World Series of Poker, Company of Heroes ve daha fazlası bulunur.

Oyun dışı uygulamalarda, programın bazı gelişmiş grafik özellikleri kullanılmadan önce bir d3dx9_30 DLL hatası görünebilir.

Windows 98'den beri Microsoft'un işletim sistemlerinden herhangi biri d3dx9_30.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

D3dx9_30.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Hiçbir koşulda d3dx9_30.dll DLL dosyasını herhangi bir "DLL indirme sitesinden" tek tek indirmeyin. Bu sitelerden DLL indirmenin asla iyi bir fikir olmamasının birkaç farklı nedeni vardır.

D3dx9_30.dll dosyasını bu DLL indirme sitelerinden birinden zaten indirdiyseniz, koyduğunuz yerden kaldırın ve aşağıdaki adımlarla devam edin.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  D3dx9_30 DLL hatası bir şanssızlık veya tek seferlik bir sorun olabilir ve basit bir yeniden başlatma sorunu tamamen giderebilir. Bunun sorunu çözmesi olası değildir, ancak yeniden başlatmak her zaman iyi bir ilk sorun giderme adımıdır.

 2. Microsoft DirectX'in en son sürümünü yükleyin. Şanslar, DirectX'in en son sürümüne yükseltmek, d3dx9_30.dll bulunamadı hatasını düzeltir.

  Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfi güncellemeden DirectX güncellemelerini yayınlar, bu nedenle sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile en son sürümü yüklediğinizden emin olun.

  Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8, 7, Vista, XP ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm Windows sürümleriyle çalışır. Eksik DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyalarını değiştirecektir.

 3. Microsoft'un en son DirectX sürümünün aldığınız d3dx9_30 DLL hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama CD veya DVD'nizde bir DirectX yükleme programı arayın. Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri kurulum diskine DirectX'in bir kopyasını ekler.

  Bazen, sık olmamakla birlikte, diskte bulunan DirectX sürümü, program için çevrimiçi olarak bulunan en son sürüme göre daha uygundur.

 4. Oyunu veya yazılım programını kaldırın ve ardından yeniden yükleyin. Programdaki d3dx9_30.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme işlemi hile yapabilir.

 5. D3dx9_30.dll dosyasını en son DirectX paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları d3dx9_30.dll hatasını çözmek için işe yaramadıysa, d3dx9_30 DLL dosyasını DirectX paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

  Oyundaki veya başka bir programdaki DLL hatası, d3dx9_30.dll dosyasının nerede olması gerektiğini açıklarsa, dosyayı ayıklamanızdan manuel olarak kopyalayabilir ve gitmesi gereken yere koyabilirsiniz, bu da hatayı düzeltmelidir.

 6. Ekran kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm bu olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartının sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.