cryptocurrency nedir?

Kripto para birimi, kripto para birimi işlemlerini tanımlamaya ve izlemeye yardımcı olmak için kullanılan verileri şifreleyen ve koruyan kriptografi kullanılarak güvenli bir şekilde satın alınabilen, aktarılabilen ve / veya satılabilen dijital paraya atıfta bulunan, giderek artan bir trend olan bir terimdir.

Somut biçimde var olan veya altın gibi somut bir şeyle desteklenen normal para biriminin aksine, kripto para tamamen dijital paradır ve yalnızca internette mevcuttur. Ek olarak, kriptocoin olarak da bilinen kripto para birimi, banka veya hükümet gibi yetkili bir üçüncü taraf tarafından desteklenmez veya yönetilmez.

Başka bir deyişle, kripto para birimi, tek bir varlığa bağlı olmayan bir bilgisayar ağı tarafından değiştirilen ve doğrulanan kripto para birimi işlemleriyle güvenli, merkezi olmayan bir para birimi biçimi olarak var olur.

Resim Kredisi: Wit Olszewski / Shutterstock

Cryptocurrency İşlemleri Nasıl Çalışır?

Kripto para birimi, işlemleri ve kripto para biriminin sahipliğini izlemek için hem şeffaf hem de güvenli bir yol sağlamak için büyük ölçüde blok zinciri olarak bilinen dağıtılmış bir defter teknolojisine dayanır.

Bir blok zincirindeki verilerin, merkezi olmayan, güvenli ve anonim kripto para biriminin birincil öncüllerine bağlı kalarak paylaşılması amaçlanmıştır. İşlemler, karmaşık matematik problemlerini çözmek için hesaplama gücünü kullanan kripto para birimi madenciliği adı verilen bir süreç aracılığıyla oluşturulur ve doğrulanır.

Kripto para madencileri, kripto para birimi işlemlerini doğrulamak ve işlemek için makinelerinin hesaplama gücünü paylaşmayı kabul eder ve karşılığında madenciler dijital para biriminin küçük kısımlarını alır.

Cryptocurrency'in Üstel Büyümesi ve Kripto Para Birimi Biçimleri

En tanınmış kripto para birimi olan Bitcoin, 2008 yılında oluşturuldu ve geçen yıl katlanarak değerinin arttığını gördü. Sadece on iki ayda, bir Bitcoin'in değeri Ocak 800'de yaklaşık 2017 $ 'dan yıl sonundan kısa bir süre sonra 13,000 $' a fırladı.

Bitcoin en çok bilinen ve kullanılan kripto para birimi olsa da, kripto para piyasasında kesinlikle bir tekeli yoktur. Şu anda internette 1,000'den fazla kripto para birimi var ve Litecoin (2011'de geliştirildi), Ripple (2012), Dash (2014) ve Ethereum (2015) gibi popüler Bitcoin alternatiflerinin tümü dikkatleri çekti ve piyasa değeri son yıllar.