Craigslist Nasıl Çalışır?

Craigslist, kullanıcıların mal alıp satmalarına veya bir topluluktaki herkesin okuması veya değiş tokuş etmesi için sınıflandırılmış reklamlar yayınlamasına olanak tanır. Hizmet 1990'ların ortasında başlatıldı ve o zamandan beri her kıtayı kapsayacak şekilde büyüdü. Peki Craigslist tam olarak nedir ve nasıl çalışır?

Craigslist Nedir: Kısa Bir Tarih

1995'te, San Francisco'da ikamet eden Craig Newmark, ziyaretçileri yerel etkinlikler hakkında bilgilendirmek için bir çevrimiçi merkez oluşturdu. Kısa bir süre sonra, bireyler Craig'in küçük platformunu işleri, hizmetleri, satılık ürünleri ve daha fazlasını göndermek için kullanmaya başladı ve sonunda bir sunucu kullanımını gerektirdi.

San Francisco'daki bir konut sıkıntısı sırasında, bireyler şehir içinde ve çevresinde daire kiralamaları için reklamlar yayınlamaya başladı. Cevap olarak Craig, bir web sitesine otomatik olarak e-posta gönderileri ekleyebilecek bir yazılım yazdı: craigslist.org. Sonunda, 1999'da Craig, kendisini tam zamanlı olarak Craigslist'e adayabildi.

Craigslist Nasıl Çalışır?

Craigslist, çevrimiçi bir seri ilanlar forumu olarak işlev görür, ancak aynı zamanda topluluk tartışmalarına, iş ilanlarına, hizmet reklamlarına ve daha fazlasına da izin verir. Ziyaretçiler kendi reklamlarını yayınlayabilir, konserler için başvurabilir veya ilgilendikleri fırsatlardan yararlanabilirler. Craigslist ana sayfasına hızlı bir bakış, bir dizi bölümü gösterir. Bulacağınız temel bölümlerden bazıları şunlardır:

 • topluluk: Bu bölüm, sınıflar, kaybolan ve bulunan eşyalar, siyasi forumlar ve yerel haberler dahil olmak üzere topluluğunuzda meydana gelen olaylar ve eğilimler içindir. Ayrıca posterlerin sahip oldukları düşünce ve duyguları paylaşabildiği "Rants & Raves" adlı benzersiz bir bölüm de var.
 • Hizmetler: Araba tamiri, web sitesi tasarımı veya köpek gezdirme gibi hizmetler sunan kişileri ve kuruluşları burada bulabilirsiniz.
 • Konaklama: Kiralık bir daire bulmak veya reklamını yapmak için bu bölümü kullanın. Satın almak, satmak, kiralamak veya ticaret yapmak isteyip istemediğinize bağlı olarak bölgenizde emlak listeleri de bulabilirsiniz.
 • Meslekler: Craigslist'te iş ilanları çok yaygındır. Eğitim, Emlak, Muhasebe, Güvenlik ve Medya dahil hemen hemen her alan için listeleri bulabilirsiniz.
 • Satılık Konut: Ucuza bir ürün arıyorsanız, onu bulacağınız yer burasıdır. Craigslist'in en çok kullanılan alanlarından biri olan bu reklamlar, mobilyadan koleksiyon figürinlerine kadar her şeyi satan kişiler tarafından yerleştirilir.
 • Tartışma forumları: Craigslist, teknoloji ürünleri, din, ünlüler ve politika gibi güneşin altındaki hemen hemen her şeyi tartışmak için forumlara sahiptir.

Sen kullanabilirsiniz Aranan altında kategori Satılık Konut isteyebileceğiniz belirli öğeleri istemek veya diğer kişilerin isteklerinin listelerine göz atmak için bölüm.

Craigslist Nasıl Para Kazanır?

Craig Newmark bir keresinde web sitesine sponsorlu reklamlar eklemesi istendi, ancak teklifi geri çevirdi. Bunun yerine Craigslist, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yalnızca birkaç gelir akışına odaklanır:

 • İş ilanları için ücretler: Büyük ABD şehirlerinde iş ilanı vermenin bir ücreti vardır ve konuma bağlı olarak 7 ila 75 ABD doları arasında değişir.
 • Apartman ilanlarının ücreti: Boston, Chicago ve New York'ta bir apartman girişi yayınlayan kişilerden gönderi başına 5 ABD doları ücret alınır.
 • Diğer gönderi ücretleri: Craigslist ayrıca, çoğunlukla bölgeye bağlı olarak diğer gönderiler için ücret alır. Craigslist gönderme ücretleri sayfasında tam bir liste bulabilirsiniz.

Craigslist Marketplace Nasıl Kullanılır

Craigslist Marketplace'i kurmak ve kullanmaya başlamak için bu talimatları izleyin.

Konserler, konutlar ve daha fazlası gibi diğer ilanları bulmak için bu aynı adımları takip edebilirsiniz.

 1. Craigslist ana sayfasına gidin. Konum hizmetleriniz açıksa, Craigslist bölgenize en yakın en büyük topluluk ana sayfasını açacaktır.

 2. Listeleri manuel olarak aramak için soldaki arama çubuğunu kullanın veya aşağıdaki alt kategorilere göz atın: Satılık Konut Bölüm.

 3. Her liste, farklı ayrıntı düzeyleriyle farklıdır. Her reklamda, bir öğenin genel konumunun bir haritası ve bir açıklaması olacaktır.

 4. Öğesini seçerek bir öğe hakkında bilgi alabilirsiniz. cevap sayfanın sol üst köşesinde. Doğrudan e-postayla yanıtlama veya seçtiğiniz e-posta sağlayıcısını kullanma seçenekleri sunulur.

Craigslist, posterlerin kişisel bilgilerini gizli tutmak için e-posta adreslerini maskelemelerine olanak tanır. Gördüğünüz ve kullandığınız e-posta, göndericinin kayıtlı e-posta hesabına yönlendirilecektir.

Yakınımdaki Craigslist

Craigslist'te bir öğe, hizmet veya iş bulmak için sesli aramayı kullanabilirsiniz. Siri, Alexa veya Google Assistant aracılığıyla "Yakınımdaki Craigslist"bölgesel Craigslist sayfanıza yönlendirilmek için.

Öğeleri veya hizmetleri aramak için sesli komutları da kullanabilirsiniz. Örneğin, şehirlerin bir listesini ve yavru köpek listelerini görmek için "Craigslist'teki yavruları" görmeyi isteyebilirsiniz.

Craigslist Tartışma Forumları Hakkında Her Şey

Craigslist forumlarını, klasik müzikten en yeni iPhone'a kadar hemen hemen her şey hakkında konuşmalara katılmak veya sohbet başlatmak için kullanabilirsiniz.

Bu bölümün altında, sayfanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanarak görüntülemek için bir forum seçebilirsiniz. Bir forum seçtikten sonra, belirli bir konu veya arama terimiyle ilgili tüm konu başlıklarının ve tartışmaların bir listesini göreceksiniz. Sizi ilgilendiren bir şey görürseniz, yanıtı daha ayrıntılı olarak görüntülemek için mavi bağlantılı alanları seçin.

Forumdaki bir gönderiye cevap vermek için bir Craigslist hesabına kaydolmanız gerekecek.

Yanıt vererek yeni bir tartışma başlatmak veya başkaları hakkında yorum yapmak için yeni bir ileti dizisi oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir kişinin yanıtını derecelendirebilir veya uygunsuzsa işaretleyebilirsiniz. Forumlar, öğrenmek, konuları tartışmak ve arkadaşlar bulmak için harika bir yerdir.

Craigslist'te Nasıl Güvende Kalınır?

Diğer herhangi bir çevrimiçi etkinlik gibi, güvende kalmak önemlidir. Bir ürün, hizmet satıyorsanız veya Craigslist'te bir iş yayınlıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç güvenlik ipucu:

 • Tüm iletişim bilgilerinizi eklemeyin: İletişim bilgilerinizi minimum düzeyde tutun, yalnızca alıcıların veya gönderinizle ilgilenenlerin ulaşabileceği kadar.
 • Sadece parasal işlemler için nakit kabul edin: Ürününüz veya hizmetiniz için çek veya para transferlerini kabul etmeyin. Bu yöntemleri kullanan alıcılar için birçok dolandırıcılık gerçekleşmiştir.
 • Alıcıları her zaman güvenli bir yere davet edin: İş yeriniz yoksa ve bir ürünü satan bir şahıssanız, alıcıyla halka açık bir yerde buluşun. Asla alıcıları evinize davet etmeyin.

Craigslist'teki alıcılar için her zaman en iyisi:

 • Sorular sor: İlgilendiğiniz bir ürün veya hizmetten emin değilseniz, soru sorduğunuzdan emin olun. Ayrıca daha fazla fotoğraf, geçmiş işlem bilgileri ve diğer ayrıntıları da isteyebilirsiniz.
 • Önce para gönderme: Bir ürünü görmeden veya tam olarak ne satın aldığınızı bilmeden satıcıya asla para göndermeyin. Bu, dolandırılmanın iyi bir yoludur.

Yorum yapın