Cpu karşılaştırması

Bir CPU kıyaslaması, bir bilgisayarın veya cihaz CPU'sunun (veya SoC) performansını ölçmek için tasarlanmış bir dizi testin sonucudur. Aynı yöntemler ve koşullar kullanılarak farklı sistemlerin performansını karşılaştırmak için bir dizi standart veya temel ölçüm kullanılır.

CPU Benchmark Testleri

Tipik bir CPU karşılaştırma testi, test sistemini kullanılan CPU tipi standartlarıyla karşılaştırır. Tipik olarak bir karşılaştırma testi ile ölçülen CPU özellikleri şunları içerir:

  • Saat hızı

  • Yürütülen talimat sayısı

  • Döngü başına kayıt çağrıları

  • Genel mimari verimlilik faktörleri

Kıyaslama standartları, nesil CPU'lar arasında ve ayrıca Intel ve AMD CPU'lar gibi farklı üreticiler arasında değişir.

CPU kıyaslama yazılımı ayrıca bir bilgisayar sistemindeki işlemci, ana kart ve yonga seti, bellek ve daha fazlası gibi birçok ana cihaz hakkında bilgi toplayacak ve sağlayacaktır.

İyi bir CPU Benchmark Puanı nedir?

CPU kıyaslama testinde, neyin iyi veya kötü olduğu özneldir; Test yazılımı, RAM ve sabit disk hızları gibi çevresel faktörler ve en değerli kabul edilen KPI'lar dahil olmak üzere bir dizi unsur, bir CPU karşılaştırma testinin sonucunu etkileyebilir. Bazı testler gerçek dünyadaki durumları kullanır ve diğerleri, bir CPU'nun pazarlaması ve performans beklentileri üzerinde büyük etkileri olan bir fark olan idealleştirilmiş ortamları kullanır. Benzer şekilde, saat hızı genellikle bir CPU karşılaştırma puanı için en önemli ölçüm olarak kabul edilir, ancak bir işlemcinin genel performansının yalnızca dar bir görünümünü sağlar.

GPU'lar, grafik kartlarının performansını belirlemek için de kıyaslanabilir.