Çevrimiçi itibar yönetimi

Çevrimiçi itibar yönetimi, kişisel veya profesyonel bir İnternet platformu geliştirme ve pozitif büyüme ve artan güven için küratörlük sürecidir. Çevrimiçi itibar, bireysel veya kurumsal bir İnternet varlığının genel kamuoyu veya bilgisidir (bu, medyaya doymuş bir dünyada, genel mevcudiyet ve itibara kadar uzanır). Bir iş kurmak zaman alır, işletmenin internetteki varlığı çok daha azdır. İtibar geliştirmek, iyi ürünler ve hizmetler sunmak, müşteri etkileşiminin iyi ve kötü yönlerini ele almak ve İnternet'i etkin bir şekilde nasıl kullanacağınızı ve bir işi nasıl pazarlayacağınızı bilmek anlamına gelir.

Bireyler için çevrimiçi itibar yönetimi

Çevrimiçi itibar yönetimi tipik olarak şirketleri, özellikle incelemeleri ve sosyal medya etkileşimlerini ifade eder, ancak bireyler için de önemlidir. İşverenler bazen işe almadan önce sosyal medya platformlarını kontrol ediyor. Arkadaşlar, aile ve takipçiler, çevrimiçi seçimlerinizi ve etkileşimlerinizi her gün görebilen yüzlerce kişiyi kolayca numaralandırabilir. Özellikle ünlüler itibar yönetimini kariyerlerinin önemli bir parçası olarak görebilirler.

Bireysel çevrimiçi itibarınızı yönetmenin birkaç yolu vardır:

Profesyonel olun. Oldukça genç olsanız bile, İnternet'teki seçimleriniz üniversiteye kabulünüzün veya bursunuzun (öğrenciyseniz) veya kariyerinizin (çalışan iseniz) gidişatını etkileyebilir. Sosyal medyada işbirliği, müşteri ilişkileri yönetimi veya ekipleri uzaktan yönetme olsun, çoğu derece yolu ve birçok iş İnternet üzerinde çok fazla çalışma gerektirir. Saygılı ve profesyonelce konuşma alışkanlığı edinerek kendinizi başarıya hazırlayın.

Dikkat et. Sosyal medyayı kullanırken ihtiyat kötü bir şey değildir. Özellikle Facebook geçmişte gizlilik ihlalleri yaşadı ve gizlilik ayarlarınızı dikkatlice izlemek, profilinizi kimlerin görebileceğini ve sizinle etkileşime geçebileceğini sınırlamanıza yardımcı olabilir (böylece yakın kişi sayınızı gerçekten bağlantınız olan kişilerle daraltarak itibarınızı yönetebilirsiniz. ile).

Düşünceli ol. Sosyal medya, başkalarıyla bağlantı kurmaktır. Gönderileriniz bağlantı kuruyor mu yoksa onları mı bozuyor? İnsanlar yanlış bir şekilde sosyal medyayı fikirleri için bir çöplük alanı olarak kullanıyorlar, ama mesele bu değil: ağ oluşturma. Çevrimiçi itibarınızı yönetmek, anlamlı bağlantıları iyileştirmek anlamına gelir.

İşletmeler için çevrimiçi itibar yönetimi

Bir şirketin çevrimiçi itibarını yönetmesi çok daha zordur. Özellikle büyük şirketler, müşteri ilişkileri ve sosyal medya yönetimine adanmış bütün ekiplere sahiptir, bunlar sadece birkaç itibar yönetimi parçasıdır. İnternet bilgiyi o kadar hızlı yayar ve veriler o kadar hazırdır ki, bir itibar dakikalar içinde değiştirilebilir. İnsanların işletmenizi nasıl gördüğünü tamamen kontrol etmek imkansız olsa da, işletmenizin çevrimiçi itibarını yönetmenin bazı yolları vardır.

Profesyonel çevrimiçi itibar danışmanları işe alın. Aslında, müşterileriyle yakın bir şekilde çalışan ve onlara çevrimiçi varlıklarını oluşturmalarında tavsiyelerde bulunan ve yardımcı olan bir itibar yöneticileri endüstrisi var. Ancak, ne tür insanlar seçtiğinize dikkat edin. Yalnızca her olumsuz veriyi gizlice silmek veya sizin için sahte incelemeler oluşturmakla kalmayıp, çevrimiçi görüntünüzü oluşturmanıza ve olumsuz medyayı işlemenize özenle yardımcı olacak profesyonel itibar yöneticileri istiyorsunuz. Bu, uzun vadede tutarlı bir marka imajı veya itibar geliştirmenize yardımcı olmaz.

Olumsuz yorumları faydalı bir şekilde yanıtlayın. Eleştirilmek zordur, ancak bir müşteriye kızgın bir yanıt vermek onları geri çevirmekle kalmaz, yanıtı görebilen diğer tüm müşteriler için itibarınıza da zarar verir. Ve yardımcı olmak, konuyu daha fazla tartışmaları ve potansiyel olarak bir tür mükafat veya açıklama almaları için bir yol sağlamak anlamına gelir. Bazı şirketler öfkeli müşterilere büyük bir tepki verdiler ve bir alay konusu oldular ya da en azından kötü yorumlara nasıl yanıt verilmeyeceğinin bir örneği oldular.

Sosyal medyaya odaklı ve tasarlanmış bir yaklaşım benimseyin. Zamanında ve güvenilir görevlere sahip bir şirket, zaman içinde, bilinçli ve bilinçli bir itibar kazanacaktır. Planlanmış gönderilere büyük özen gösterin ve yararlı ve özel içerikler yazın. Yorum yapan, sorular soran ve hatta içeriğinize meydan okuyan müşterilere karşı duyarlı olun.

İtibar yönetimi araçlarına göz atın. İtibarı izleyen ve bir sorun krize dönüşmeden önce yanıt verebilmeniz için sizi uyaran bir dizi çevrimiçi araç vardır.