CDR Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

.CDR dosya uzantısına sahip bir dosya, büyük olasılıkla CorelDRAW tarafından metin, görüntü, efekt, şekil vb. Tutmak için oluşturulan bir vektör görüntüsü olan bir CorelDRAW Görüntü dosyasıdır, genellikle harf, zarf, web sayfası vb. afişler ve diğer belgeler.

Diğer CDR dosyaları, Windows'ta aşina olabileceğiniz ISO biçimine çok benzer şekilde, bir diske veri yazmak amacıyla klasörleri ve dosyaları tek bir arşivde tutan Macintosh DVD / CD Ana dosyaları olabilir.

Raw Audio CD Data formatı da .CDR dosya uzantısını kullanır. Bunlar, bir CD'den alınmış kopyalanmış / kopyalanmış müzik dosyalarıdır.

CDR dosyalarının başka bir kullanımı da Crash Data Retrieval Data dosyaları gibidir. Bunlar, bir Crash Data Retrieval (CDR) cihazı kullanan araçlara takılan sensörlerden üretilir.

CDR Dosyası Nasıl Açılır

.CDR dosya uzantısını kullanan birden fazla dosya biçimi olduğundan, hangi programın onu açabileceğini bilmeden önce dosyanızın hangi biçimde olduğunu anlamanız gerekir.

CDR dosyanızın bir tür görüntü olduğunu biliyorsanız, muhtemelen bir CorelDRAW Görüntü dosyasıdır. Aynısı diğer üçü için de geçerlidir; Mac kullanıyorsanız, dosyanın müzik olduğundan şüpheleniyorsanız dosyanızı bir DVD / CD Ana dosyası veya bir Raw Audio CD Veri dosyası olarak düşünün. Crash Data Retrieval cihazından alınan dosyalar bu formattadır.

CorelDRAW Görüntü CDR Dosyalarını Açın

CDR, CorelDRAW yazılımı ile kullanılan ana dosya formatıdır. CDT formatının geldiği yer olan aynı belge düzeninin tekrar kullanılması gerektiğinde şablon olarak kaydedilebilirler. Ayrıca sıkıştırılabilir ve CDX dosyaları olarak kaydedilebilirler.

Bu CDR görüntü dosyalarını açan bazı ücretsiz programlar arasında Inkscape ve CDR Viewer bulunur.

İşte bazı ücretsiz olmayan CDR açıcılar:

  • CorelDRAW Grafik Paketi
  • CorelDRAW PaintShop
  • CorelDRAW WordPerfect
  • Adobe Illustrator
  • ACD Sistemleri Tuval

Macintosh DVD / CD Master CDR Dosyalarını Açın:

Bu formattaki CDR dosyaları, macOS'ta yerleşik Disk İzlencesi aracıyla yapılır.

  • Apple'ın Disk Yardımcı Programı veya Mac'teki DiskImageMounter aracı en iyi bahislerinizdir.
  • Diğer bir seçenek de Windows, Mac ve Linux'ta CDR dosyalarını açan HFSExplorer'dır. Bu program aynı zamanda DMG, ISO, IMG, SPARSEIMAGE ve SPARSEBUNDLE gibi benzer dosya formatlarını da destekler.

Raw Audio CD Veri Dosyalarını Açın

Bu CDR dosyaları WAV ve AIF dosyalarına benzer. Bazı programlar, kopyalanan müzik dosyalarını bu biçimde kaydeder.

  • CDR dosyalarını iTunes ile oynatabilir veya bunları ImgBurn veya DVD Decrypter gibi bir DVD ripper programı ile yazmak için açabilirsiniz.
  • macOS kullanıcıları CDR dosyalarını açmak için iTunes'u veya bunları bir diske yazmak için Roxio Toast'u kullanabilir.

Kilitlenme Verisi Alma Veri Dosyalarını Aç

Bu dosyalar, Bosch Crash Data Retrieval System yazılımıyla birlikte kullanılır.

CDR dosyalarının tüm farklı kullanımları göz önüne alındığında, sizinkinin CDR dosyasını kullanmak istemediğiniz farklı bir programda açılması ihtimali vardır. Windows kullanıyorsanız, CDR dosyasını açan programı değiştirmek için belirli bir dosya uzantısı için varsayılan programı nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

CDR Dosyası Nasıl Dönüştürülür

CDR biçimindeki CorelDRAW Görüntü dosyaları, ücretsiz bir çevrimiçi dosya dönüştürücü olan Zamzar ile AI, PDF, JPG, EPS, TIFF ve diğer benzer biçimlere dönüştürülebilir. Dosyanızı bu web sitesine yükleyin ve ardından CDR dosyasını kaydetmek için desteklenen biçimlerden birini seçin.

Biçimlendirme iyi eşleşmese de, Photoshop'ta bir CDR dosyasını Convertio ile PSD'ye dönüştürerek kullanabilirsiniz. Bu web sitesi, CDR dosyasını bir dizi başka dosya biçimine de kaydetmenize izin verir.

MacOS'ta bu komut satırı komutunu kullanarak CDR'yi ISO'ya dönüştürün, yolu ve dosya adlarını kendinizinkiyle değiştirin:

hdiutil convert /path/originalimage.cdr -format UDTO -o /path/convertedimage.iso

Nihayetinde CDR dosyasının bir DMG görüntü dosyası olmasını istiyorsanız, ISO dosyası daha sonra DMG'ye dönüştürülebilir.

Bir CDR dosyasını bir diske kaydetmek, yukarıda bahsedilen ImgBurn programı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Seç Görüntü dosyasını diske yaz seçeneğini seçin ve ardından CDR dosyasını "Kaynak" dosyası olarak seçin.

Bir Crash Data Retrieval Data dosyası başka herhangi bir biçime kaydedilebiliyorsa, büyük olasılıkla onu açabilen yukarıdaki yazılımla yapılır. Bir şey için bak fileto > Olarak kaydet or Dönüştür / Dışa Aktar menüsü.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanızı burada bahsedilen programlarla açamazsanız, dosya uzantısını doğru okuduğunuzdan emin olun. Aslında bir CBR, CDA (CD Audio Track Shortcut) veya CDDA dosyasıyla uğraşıyor olabilirsiniz.