Çalışan bağlılığı yazılımı nedir? -Extensions99

İş gücü bağlılığı yazılımı olarak da bilinen çalışan bağlılığı yazılımı, kuruluşlar tarafından yetenekli çalışanları elde tutmak ve çalışanların iş memnuniyetini artırmak için kullanılan bir uygulama programıdır. Daha etkili ve üretken olmak için çalışanların şirketin misyonunu ve kültürünü daha iyi kavramasına yardımcı olur.

Çalışan bağlılığı yazılımı, bağımsız bir ürün olarak veya bir İK bilgi sisteminin parçası olarak satın alınabilir.

Yazılımın en büyük faydası, müşteri memnuniyeti ve nakit akışı ile birlikte iş sağlığını belirleyen faktörlerden biri olan bağlı çalışanlar yaratmaktır.

Çalışan bağlılığı yazılımı ile işletmeler, çalışan performansını iyileştirmek için çabalarını nereye odaklamaları gerektiğini bilerek çalışan değişim oranını, tükenmişliği ve stresi azaltabilir.

Çalışan bağlılığı yazılımının özellikleri

Çalışan bağlılığı yazılımı genellikle aşağıdaki özelliklerle birlikte gelir:

  • gamification

İşletme sahipleri, eğlence, eğlence ve rekabet özelliklerini normal iş görevlerine dahil edebilir. Bazı oyunlaştırma platformları, işyerinde öğrenim ve eğitim için sanal gerçeklik kullanır.

  • Çevrimiçi avantaj programları

Bazı çalışan bağlılığı yazılımları, çalışanların cep telefonlarından sigorta ve diğer avantajları seçmelerine olanak tanır. İşletmeler, fitness aktivitelerini, zorlukları ve organizasyon içi yarışmaları entegre etmeye kadar gidebilir.

  • Çalışan geri bildirim araçları

Bunlar, çalışanlara yönetime, politikalara ve meslektaşlarına karşı fikirlerini ifade etmeleri için araçlar sağlar. Bazı çalışan bağlılığı yazılımları, iş gücünden geri bildirim almak için anlık veya nabız gibi çalışan anketleri sunar.

  • Çalışan tanıma

Çalışanlara daha sıkı çalışmaları için ilham vermek için bireysel ve ekip başarılarını tanımak önemlidir. Çalışan bağlılığı yazılımı, işletmelerin çalışanlar için nakit veya hediye kartları ve perakende indirimleri gibi ödüller oluşturmasına yardımcı olur.

Çalışan bağlılığı yazılımının faydaları

Çalışan bağlılığı yazılımı kullanan işletmeler bir dizi fayda görebilir.

Çalışanların sesini duyurur

Yönetim, geri bildirim araçlarını ve anketleri kullanarak, çalışanların işleri ve şirketleri hakkında ne düşündüklerini ölçebilir. Bunlardan, çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini ve daha etkili ve üretken olmalarını sağlamak için destek, teşvik ve koçluk planları tasarlayabilirler.

İlk katılım sürecini iyileştirir

Yeni bir işe almak, öğrenilmesi gereken her şeyi ve işin beklentilerini göz önünde bulundurarak göz korkutucu olabilir. Çalışan bağlılığı yazılımıyla, işe alım çalışanları değerli hissediyor ve katkılarının önemli olduğu konusunda güvence veriyor.

Saklama oranını artırır

İşletmeler daha iyi bir elde tutma oranı yaşarlar çünkü çalışanlar ekiple daha iyi bağlantı kurmanın yollarını bulabilir ve ihtiyaç duydukları takdiri alabilir.

Etkinliği ve üretkenliği artırır

Tanınan çalışanlar, katkılarının şirket için önemli olduğunu bilirler. Bu da onların daha fazla çalışmasını, kendilerinden daha fazlasını vermelerini ve işlerinin asgari gerekliliklerinden fazlasını teslim etmelerini sağlar.