Bir Chromebook’ta Minecraft Nasıl Oynanır

Minecraft'ı Windows, Linux, macOS ve hatta Android veya iOS gibi mobil cihazlarda oynayabilirsiniz. Ne yazık ki, Chromebook için hiçbir Minecraft sürümü oluşturulmadı.

Neyse ki, Linux kurup Debian / Ubuntu Minecraft dosyasını oraya yükleyerek Chromebook'unuza Linux için Minecraft sürümünü yükleyebilirsiniz.

Chromebook'ta Minecraft Nasıl Edinilir

2020'ye kadar, Chromebook'unuzda Linux kullanmanın tek yolu, geliştirici modunu etkinleştirmek ve Ubuntu'yu yüklemek için Crouton'u kullanmaktı. Ancak, artık Linux'u Chromebook ayarlar sayfanızın içinden yükleyebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra Minecraft'ı bir Chromebook'a kolaylıkla yükleyebilir ve oynayabilirsiniz.

 1. Chromebook'unuza Linux yüklemek için, Chromebook Ayarları seçin Linux (beta) sol menüden. Seçiniz açmak Linux bölmesinde.

  Chromebook'unuzda Linux kurulumu, 450 MB yerel Chromebook depolama alanınızı kullanır. Yeterli yerel depolama alanınız olduğundan emin olmak için Chromebook dosya yöneticisini kullanın.

 2. Açılır Linux kurulum penceresinde, Sonraki devam etmek. Linux oturumunuz için bir kullanıcı adı yazın ve seçin kurmak. Chromebook'un Linux'un yükleneceği sanal makineyi indirmesi ve kurması birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde, bir Linux terminal penceresi göreceksiniz.

 3. Minecraft indirme sayfasını ziyaret edin ve Debian / Ubuntu'yu indirin Minecraft.deb Chromebook'unuza yükleyin. Dosyayı şuraya kaydedin: Linux dosyaları altındaki klasör Benim dosyalarım Chromebook depolama alanınızda.

 4. Çift tıklayın Minecraft.deb dosyasını seçin ve kurmak Minecraft'ı Chromebook'unuzdaki Linux sanal makinesine yüklemek için düğmesine basın.

 5. Kurulum bittiğinde, App Çekmece, tıkla Linux klasörüne gidin ve Minecraft başlatıcısı.

  Bir yükleme hatası görürseniz, terminal uygulama çekmecesinden uygulamayı seçin ve Java Geliştirme Kiti'nin en son sürümünü yüklemek için aşağıdaki Linux komutlarını yazın:

  • sudo apt-get update
  • sudo apt-get upgrade
  • sudo apt-get yükleme varsayılanı-jdk
 6. Bu, Chromebook için Minecraft'ı başlatacak. Giriş penceresini göreceksiniz. Minecraft oynamaya başlamak için Minecraft hesabınıza giriş yapmanız yeterli! Oyunu başlattığınızda, uygulama en son sürümü otomatik olarak Linux kapsayıcınıza indirecek ve güncellemeyi yükleyecektir.

  Demo'yu Minecraft satın almadan oynayabilirsiniz. Ancak tam sürümü oynamak için şunu seçmeniz gerekir: Şimdi Satın Al bağlayın ve Minecraft Java Edition'ı satın alın.

Chromebook'ta Minecraft Nasıl Oynanır

Minecraft, yüklemek için yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra Chromebook'unuzda sorunsuz şekilde çalışacaktır. Ancak, oyunu biraz gecikmeli bulabilir veya fare tam olarak çalışmayabilir. Performansı iyileştirmek ve herhangi bir hata ile karşılaşma olasılığını azaltmak için ince ayar yapabileceğiniz birkaç Chromebook ayarı vardır.

 1. Chrome bayraklarını etkinleştirin. Aşağıdaki bayraklar Minecraft oyun deneyiminizi geliştirecek. Aşağıdaki işaretlerden hiçbirini görmüyorsanız, bu Chromebook sürümünüzde mevcut değildir ve bayrağı etkinleştirmek konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

  Chrome tarayıcısını açarak, URL'yi yazarak (veya yapıştırarak) ve öğesini seçerek aşağıdaki bayrakların tümünü etkinleştirin: Etkin açılır listeden.

  • chrome: // bayraklar / # crostini-gpu-support
  • chrome: // bayraklar / # exo-işaretçi-kilidi
  • chrome: // flags / # enable-işaretçi-kilidi-seçenekleri

 2. Chromebook için Minecraft ayarlarını optimize edin. Basın Esc oyun içindeyken ve seçin Opsiyonlar Menüden seçmek Video ayarları. Aşağıdaki ayarları yapın.

  • GrafikHızlı
  • Pürüzsüz aydınlatma: Kapalı
  • İşleme Mesafesi: 10 parça
  • Maksimum çerçeve hızı: 30 fps
  • bulutlar: KAPALI
  • Parçacıklar: En az
  • Varlık Gölgeleri: KAPALI

 3. Daha düşük bir Chromecast cihazınız varsa ve yukarıdaki ayarları güncelledikten sonra bile Minecraft'ın hala oldukça yavaş çalıştığını fark ederseniz, OptiFine for Minecraft'ı yükleyebilirsiniz. Bu uygulama, kare hızınızı alt uç Chromebook'lar için optimize eder. Optifine'in en son sürümünü indirin, Linux dosyaları klasöründe ve terminal pencere türü:

  java -jar OptiFine_1.14.4_HD_U_F5.jar

  (Dosyanın adını indirdiğiniz adla değiştirin. Yukarıdaki durumumuzda, dosya adımız OptiFine_1.14.4_HD_U_F5'tir).

  seçmek kurmak ve OptiFine, Chromebook Linux kurulumunuza yüklenecektir.

  Bunun anlamı, bir Chromebook'ta bile Minecraft'ı tam ekran modunda oynayabilirsiniz ve harika çalışır.

Chromebook için Minecraft

Minecraft kayıt sayfasında, Minecraft'ın Chromebook'ta çalışmadığını belirten bir mesaj göreceksiniz. Bu doğrudur, ancak yukarıdaki prosedürü kullandığınızda, Chromebook'unuzda Minecraft oynamıyorsunuz. Bunu Chromebook'unuzdaki bir Linux sanal makinesinde oynuyorsunuz. Minecraft sunucularının bildiği kadarıyla, bir Linux makinesinde Minecraft oynuyorsunuz.

Bu, desteklenen Chromebook cihazlarından birine sahip olduğunuz sürece Linux'u (Beta) çalıştırabileceğiniz ve Minecraft'ı Chromebook'unuzda hiç sorun yaşamadan kullanabileceğiniz anlamına gelir. Desteklenen bir cihazınız yoksa ve gerçekten Minecraft oynamak istiyorsanız, bugün piyasadaki en iyi Chromebook'lardan birine geçmeyi düşünebilirsiniz.

Yorum yapın