Bios

BIOS, Temel Giriş / Çıkış Sisteminin kısaltmasıdır ve bir bilgisayarın bir diskten programlara erişmeden neler yapabileceğini belirleyen yerleşik bellenimdir. Kişisel bir bilgisayarın ana kartına önceden yüklenmiştir ve açıldığında çalışan ilk yazılımdır. BIOS, tipik olarak bilgisayarla birlikte gelen ve temel bilgisayar donanımının nasıl yükleneceğine ilişkin talimatları içeren bir ROM yongasına yerleştirilir. BIOS'un işlevleri şunları içerir:

  • POST: Bilgisayar donanımını test etmek için kullanılır ve işletim sistemini (OS) yüklemeden önce hata olmadığından emin olur.
  • Bootstrap yükleyici: İşletim sistemini bulmak için kullanılır. Yetenekli bir işletim sistemi bulunursa, BIOS kontrolü ona aktarır.
  • BIOS sürücüleri: Bunlar, bilgisayarınızın donanımı üzerinde bilgisayarın temel işletim kontrolünü sağlayan düşük seviyeli sürücülerdir.
  • BIOS kurulumu: Bilgisayar parolaları, saat ve tarih gibi donanım ayarlarının yapılandırılmasına izin veren bir yapılandırma programı.

BIOS vs. UEFI

Modern bilgisayarlar, geleneksel BIOS'un halefi olan Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (UEFI) sabit yazılımını kullanır. UEFI, donanımın kontrolünü işletim sistemine geçirmeden önce bir bilgisayarın donanımını başlatmaktan sorumludur. UEFI ve BIOS benzer olsa da, UEFI, BIOS üzerinden güvenli önyükleme, düşük seviyeli şifreleme, ağ kimlik doğrulaması ve evrensel grafik sürücüleri gibi gelişmiş özellikler sunar.

Yeni bilgisayarların çoğu, UEFI'ye geçişi kolaylaştırmak ve yerleşik UEFI desteğine sahip olmayan eski işletim sistemlerini barındırmak için hem BIOS'u hem de UEFI'yi destekler. Çoğu durumda, hangisinin kullanıldığı önemli değildir.

BIOS'a erişmek için bilgisayarın yeniden başlatılması ve önyükleme işlemi sırasında bir tuşa basılması gerekecektir. Bu anahtar genellikle önyükleme işlemi sırasında "BIOS'a erişmek için F1 tuşuna basın", "kuruluma girmek için basın" veya benzeri bir mesajla görüntülenir. Basılacak yaygın tuşlar arasında Sil, F1, F2 ve Escape bulunur.