backlink

Bazen gelen bağlantı (IBL) olarak adlandırılan geri bağlantı, bir web sitesinden diğerine trafiği yönlendiren harici bir köprüyü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Arama motoru optimizasyonunda (SEO), bir web sayfasının bir arama motoruyla alaka düzeyini belirtmek için bir geri bağlantı önemlidir. Bir sayfanın arama sıralaması genellikle geri bağlantılardan etkilenir çünkü Google, Bing ve DuckDuckGo gibi arama motorlarının gözünde bir güvenilirlik katmanı eklerler.

Geri bağlantı türleri

Fark eğitimsiz bir göz için ihmal edilebilir olsa da, bir web sitesinin SEO sıralaması için önemli etkileri olan iki tür geri bağlantı vardır (dofollow ve nofollow bağlantıları).

Dofollow geri bağlantıları en yaygın bağlantı türüdür çünkü fazladan HTML kodu gerektirmezler. Arama motorlarının siteler arasında organik bir ilişki olarak yorumladığı metin veya bir görüntüye köprü oluştururlar. Bu, her iki sitenin de belirli bir hedef kitleyle alakalı kaliteli içerik sağladığı görüldüğünden, geri bağlantıyı yayınlayan siteye ve geri bağlantının ana makinesine güvenilirlik katar.

Nofollow geri bağlantıları daha az yaygındır çünkü bir arama motoruna URL'yi yok sayması için özel olarak talimat veren bir "rel = nofollow" etiketi içerirler. Genellikle bir bağlantının sponsor olduğu durumlarda (bir şirketin bir gönderiye dahil edilmek üzere bir tür tazminat teklif ettiği anlamına gelir), konuk gönderileri ve sözleşme bağlantılarında kullanılırlar. Hala bir siteden diğerine trafik yönlendirirken, nofollow bağlantıları çok az SEO faydası sağlar. Tek uyarı, çoğu arama motorunun nofollow ve dofollow bağlantıları dengesi içeren çok yönlü web sitelerini tercih etmesidir.

Geri bağlantılar nasıl kullanılır

Bir içerik yönetim sistemine (CMS) bir geri bağlantı ekleme işlemi nispeten basittir; bir kullanıcının yalnızca bağlanması gereken metin veya resmin ve URL'nin kendisine ihtiyacı vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, bağlantı tek başına otomatik olarak bir dofollow geri bağlantısı haline gelir, ancak bir nofollow geri bağlantısı, href özelliğinden sonra "rel = nofollow" etiketinin eklenmesini gerektirir.

SEO'yu iyileştirmek için geri bağlantı çalışması yapmak için bazı stratejiler gereklidir. Bir yayıncı teorik olarak içeriklerine sınırsız sayıda bağlantı ekleyebilirken, bu bağlantılar yalnızca trafiği yönlendirdikleri site için faydalıdır. Geri bağlantı eklemek için harici bir site edinmek bazen diğer yayıncılarla bir dereceye kadar ilişki kurmayı gerektiren sıkıcı bir iştir. Bazen geri bağlantılar organik olarak gerçekleşir, ancak SEO sıralamasını iyileştirmek isteyen yayıncılar tarafından sıklıkla kolaylaştırılır.

Google’ın Arama Konsolu kalite yönergeleri Bağlantı şeması ihlallerini veya yalnızca bir sitenin arama sıralamasını değiştirmek amacıyla kullanılan geri bağlantıları özellikle ana hatlarıyla belirtin. Bu nedenle, bu tür bağlantılar SEO'yu olumsuz etkiler, bu nedenle dijital pazarlama uzmanları, bağlantı satın almaktan veya satmaktan, doğal olmayan bağlantıları kullanmaktan veya başka bir siteyle aşırı bağlantı alışverişi yapmaktan kaçınmalıdır. 2012'de Google, geri bağlantı kurallarını ihlal ettiğine inanılan yayıncıları cezalandıran bir algoritma güncellemesi (kod adı "Penguin") yayınladı.