ASPX Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

Bilinmesi gereken

  • ASPX dosyası, bir Active Server Page Extended dosyasıdır.
  • Web tarayıcınızla veya Notepad ++ gibi bir metin düzenleyiciyle bir tane açın.
  • Visual Studio kullanarak HTML, ASP ve diğer benzer biçimlere dönüştürün.

Bu makale ASPX dosyalarının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını, yanlışlıkla birini indirirseniz ne yapmanız gerektiğini ve birini daha kullanışlı bir biçime nasıl dönüştüreceğinizi açıklar.

ASPX Dosyası Nedir?

ASPX dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft'un ASP.NET çerçevesi için tasarlanmış bir Active Server Page Extended dosyasıdır. Bunlara .NET web formları da denir. Oldukça benzer görünseler de, ASPX dosyaları Web İşleyicisi dosyaları ASHX ile aynı değildir.

ASPX dosyaları bir web sunucusu tarafından oluşturulur ve bir web sayfasının nasıl açılması ve görüntülenmesi gerektiğini bir tarayıcıya iletmeye yardımcı olan komut dosyaları ve kaynak kodları içerir.

Derek Abella / Cankurtaran

Çoğu zaman, bir URL'de yalnızca .ASPX uzantısını görürsünüz veya web tarayıcınız, indirdiğinizi düşündüğünüz dosya yerine yanlışlıkla size bir ASPX dosyası gönderdiğinde.

İndirilen ASPX Dosyaları Nasıl Açılır

Bir ASPX dosyası indirdiyseniz ve bilgi içermesini beklediyseniz (bir belge veya diğer kaydedilmiş veriler gibi), muhtemelen web sitesinde bir sorun vardır ve kullanılabilir bilgiler oluşturmak yerine bu sunucu tarafı dosyayı sağladı.

Bu durumda, bir numara, ASPX dosyasını olmasını beklediğiniz şekilde yeniden adlandırmaktır. Örneğin, çevrimiçi banka hesabınızdan bir faturanın PDF sürümünü beklediyseniz, ancak bunun yerine bir ASPX dosyası aldıysanız, dosyayı bill.pdf olarak yeniden adlandırın ve ardından dosyayı açın. Bir görüntü bekliyorsanız, ASPX dosyasını image.jpg olarak yeniden adlandırmayı deneyin. Kaptın bu işi.

ASPX'i PDF olarak yeniden adlandırmak.

Dosyayı yeniden adlandırmak için, bilgisayarınızın dosya uzantısını gösterecek şekilde ayarlanması gerekir. Bunu yapmak için Çalıştır iletişim kutusunu açın (WIN + R) ve girin kontrol klasörleri. Görünüm menüsünü kullanarak Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle - işaretini kaldırın ve değişiklikleri uygulayın.

Buradaki sorun, bazen sunucunun (ASPX dosyasını aldığınız web sitesi) oluşturulan dosyayı (PDF, görüntü, müzik dosyası vb.) Doğru şekilde adlandırmaması ve gerektiği gibi indirilmek üzere sunmasıdır. . O son adımı elle atıyorsun.

Bir dosya uzantısını her zaman başka bir şeye değiştiremez ve yeni format altında çalışmasını bekleyemezsiniz. Bir PDF dosyası ve ASPX dosya uzantısı içeren bu durum çok özel bir durumdur, çünkü temelde .ASPX'ten .PDF'ye değiştirerek düzelttiğiniz bir adlandırma hatasıdır.

Bazen bu sorunun nedeni tarayıcı veya eklenti ile ilgilidir, bu nedenle ASPX dosyasını şu anda kullanmakta olduğunuz tarayıcıdan farklı bir tarayıcıdan oluşturan sayfayı yüklerken şansınız olabilir. Örneğin, Internet Explorer kullanıyorsanız, Chrome veya Firefox'a geçmeyi deneyin.

Diğer ASPX Dosyaları Nasıl Açılır

Sonunda Microsoft'tan olduğu gibi ASPX içeren bir URL görmek, web sayfasının ASP.NET çerçevesinde çalıştırıldığı anlamına gelir:

https://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx

Bu tür dosyaları açmak için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur çünkü tarayıcınız bunu sizin için yapar, ister Chrome, Firefox, Internet Explorer, vb. Olsun.

Tarayıcı sayfayı görüntülediğinde tamamen normal görünüyor; bu örnekte sayfanın arkasındaki kaynak kod şöyle görünür:

ASPX Örnek Metin.

ASPX dosyasındaki gerçek kod, web sunucusu tarafından işlenir ve ASP.NET'te kodlayan herhangi bir programda kodlanabilir. Microsoft'un Visual Studio, ASPX dosyalarını açmak ve düzenlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir programdır. Diğer bir araç, ücretsiz olmasa da, popüler Adobe Dreamweaver'dır.

Bazen, bir ASPX dosyası görüntülenebilir ve içeriği basit bir metin dosyası düzenleyicisi ile düzenlenebilir. Bu rotaya gitmek için favori metin editörlerimizden birini deneyin.

Birçok URL default.aspx çünkü bu dosya Microsoft IIS sunucuları için varsayılan web sayfası görevi görür (yani, bir kullanıcı sitenin kök web sayfasını istediğinde açılan sayfadır). Bununla birlikte, bir yönetici tarafından farklı bir dosyaya değiştirilebilir.

.ASPX ile biten bir dosya için benzer adlandırılmış diğer dosya uzantılarını karıştırmamak için dikkatli olun. Örneğin, ASX dosyaları ASPX dosyalarıyla ilişkili gibi görünür, ancak aslında yalnızca Alpha Anywhere platformu bağlamında çalışan Alpha Five Library Geçici Dizin dosyaları olabilir. Aynısı ASCX gibi diğerleri için de geçerlidir.

ASPX Dosyası Nasıl Dönüştürülür

ASPX dosyalarının açık bir amacı vardır. Dosya dönüştürmenin çoğu görüntü düzenleyici ve görüntüleyiciyle uyumluluğunu koruduğu PNG, JPG, GIF vb. Gibi görüntü dosyalarının aksine, ASPX dosyaları, onları diğer dosya biçimlerine dönüştürürseniz yapılması gerekenleri yapmayı bırakacaktır.

Örneğin, ASPX’i HTML’ye çevirmek, kesinlikle HTML sonucunun ASPX web sayfası gibi görünmesini sağlayacaktır. Ancak, ASPX dosyalarının öğeleri bir sunucuda işlendiğinden, HTML, PDF, JPG veya bilgisayarınızda dönüştürdüğünüz başka bir dosya olarak mevcutsa bunları düzgün bir şekilde kullanamazsınız.

Ancak, ASPX dosyalarını kullanan programlar olduğu için, ASPX dosyasını bir ASPX düzenleyicide açarsanız başka bir şey olarak kaydedebilirsiniz. Örneğin Visual Studio, açık ASPX dosyalarını HTM, HTML, ASP, WSF, VBS, ASMX, MSGX, SVC, SRF, JS ve diğerleri olarak kaydedebilir.