Analog

Analog, bilginin sürekli değişken fiziksel büyüklüklerle temsil edildiği bir cihazı veya sistemi tanımlayan bir sıfattır. Bir plak çalar, analog bir cihazın basit bir örneğidir; iğne bir plak üzerindeki tümsekleri ve olukları sürekli olarak okur. İbreli bir saat de buna bir örnektir, çünkü eller sürekli olarak yüzün etrafında hareket eder ve saat günün her zamanını gösterme yeteneğine sahiptir.

Dijital ile analog kontrast oluşturur. Bir plak çalar analog iken, bir CD çalar bir ses sinyalini temsil eden ikili verileri okuduğu için dijitaldir. İbreli bir saat analog iken, dijital olan bir saat, saniyenin onda biri gibi, yalnızca sınırlı sayıda temsil edebilir. İnsan deneyimi analog iken, bilgisayarlar genellikle dijital cihazlardır. Örneğin, vizyonumuz ve işitmemiz, duyularımıza sürekli bilgi aktarımıdır. Sonsuz derecede yumuşak şekil, renk ve ses geçişleri vardır.

Analog sinyal ve dijital sinyal

Bir analog sinyal, basınç veya voltaj gibi zamanla değişen bir özelliğin başka bir zaman bazlı değişkeni temsil ettiği sürekli bir sinyaldir. Bir değişken, diğerinin analogudur. Analog sinyaller, sonsuz sayıda değerin, örneğin bir ışık dimeri ile temsil edilmesine izin verir. Bir dijital sinyal, bir dizi farklı değere yanıt olarak değişimi ifade eder, örneğin, yalnızca açılıp kapatılabilen, kısılmayan bir ışık anahtarı.

Analog sinyaller çoğunlukla ses kaydı ve reprodüksiyonu, canlı amplifikasyon cihazları, radyo sinyalleri ve VGA gibi daha eski video sinyali iletim teknolojileri gibi elektrik sinyallerini tanımlamak için kullanılır. Analog sürümler çoğunlukla dijital meslektaşları ile değiştirilmiş olsa da, hala AM / FM radyo ve ses kasetleri veya VHS kasetlerinde ev kayıtları şeklinde mevcuttur.

Analog sinyaller, ses ve video iletimleri için en uygun olanıdır, daha rafine bilgiler sunmak için çok daha yüksek yoğunluğa sahiptir, dijital seslerden çok daha az bant genişliği kullanır ve bir sesin doğal biçimini korur. Buna karşılık, dijital sinyallerin sıkıştırılması, orijinal kopyayı değiştirmeden düzenlenmesi, verileri ağlar üzerinden iletmesi ve şifrelenmesi kolaydır.

Yorum yapın