Ağ erişim kontrolü

Ağ erişim kontrolü, bir ağdaki kullanıcıların girebileceği tüm yerlerin güvenliğini sağlamaya yönelik kapsamlı bir yaklaşımdır. Ağ erişim denetimi (veya NAC), saldırganların hassas verilere erişmesini önlemek için kullanıcıların bir şirketin özel ağına erişimini yönetmeye odaklanır. Ağ erişimini yönetmenin birkaç yöntemi şunları içerir:

Uç noktaların güvenliğini sağlama Ekipler uzaktan çalışmaya geçtikçe ve çalışanlar daha fazla cihaza bağlanırken, uç nokta teknolojisinin yönetilmesi daha zor hale geliyor. Şirketler, şirket cihazlarında parola bulundurmak için politikalar belirlemeli ve çalışanın evinde başka güvenli olmayan IoT cihazları varsa, belki de sadece iş cihazları için sanal bir özel ağ uygulamalıdır. Saldırganlar, ağdaki başka bir cihaza bağlı bir akıllı cihaz aracılığıyla bir şirket ağına erişebilir.

gerektiren kimlik doğrulama çok faktörlü kimlik doğrulama politikaları, kullanıcıların ağ erişimini kontrol etmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Önemli verileri içeren şirket hesaplarına giriş yaparken, çalışanlar doğrulama sağlamalıdır.

Özel veya şifreli Wi-Fi bağlantıları kamuya açık Wi-Fi, bir iş ağına erişmek için kabul edilemez; saldırganlar bir İnternet oturumunu kolayca dinleyebilir ve hackleyebilir. Çalışanlardan en azından özel bir Wi-Fi bağlantısı kullanmaları istenmelidir.

Ağ erişim kontrolünün uygulanması

Ağ erişim kontrolü, her şirket erişim noktasının kapsamlı bir analizini içerir. Kuruluşlar proaktif olmalı ve ağdaki mevcut güvenlik açıklarına göre önlemler alarak saldırılara hazırlanmalıdır. Bir kuruluş, bir ihlali tespit etmek ve buna göre yanıt vermek için şirket platformlarında davranış analizi ve makine öğrenimi de uygulayabilir. Şirketin kendi cihazını getir (BYOD) politikaları, işletmelerin kişisel cihazları şirket ağına bağlama riskinin bir kısmını azaltmalarına yardımcı olur.

Ağ güvenliğine sıfır güven yaklaşımı, bir şirketin ağ erişimini kontrol edebilmesinin en iyi yollarından biridir: yalnızca ilk giriş için değil, ağın birden çok segmenti için kimlik doğrulama gerektirir. Bu, bir saldırganın ağın çevresini ihlal etme ve ardından ağın içindeki her şeye erişme riskini azaltır. Her hesap ve uygulama da kimlik bilgileri gerektiriyorsa, saldırganın hassas bilgilere erişimi azalır.

Ağ erişim kontrolü aşağıdakiler için en iyisidir:

  • Çok sayıda çalışanı ve cihazı olan büyük kuruluşlar
  • Çok sayıda uzaktan çalışanı olan şirketler; Mesafelere yayılmış uç noktaların izlenmesi gerekiyor
  • Çok sayıda hassas bilgiyi işleyen işletmeler; NAC'yi uygulamak, GDPR ve CCPA gibi uyumluluk düzenlemelerini karşılamalarına yardımcı olabilir