Ağ adresi çevirisi

Ağ Adresi Çevirisi (NAT), bir yerel alan ağının (LAN) dahili trafik için bir IP adresi seti ve harici trafik için ikinci bir adres seti kullanmasını sağlayan bir İnternet standardıdır. Cisco tarafından geliştirilen NAT işlemi, LAN'ın İnternet ile buluştuğu yerde gerekli tüm IP adresi çevirilerini yapmak için bir cihaza (genellikle bir yönlendirici) dayanır.

NAT, üç pratik amaca hizmet eder:

  1. Dahili IP adreslerini gizleyerek bir tür güvenlik duvarı sağlamak için
  2. Bir şirketin daha fazla dahili IP adresi kullanmasını sağlamak için *
  3. Bir şirketin birden çok ISDN bağlantısını birleştirerek tek bir İnternet bağlantısı oluşturmasına izin vermek için

* IP adresleri yalnızca dahili olarak kullanıldığından, diğer şirketler veya kuruluşlar tarafından kullanılanlarla dış çatışma riski yoktur. örtüşen aşağıdaki genel bakış.

Ana NAT türleri

  • Dinamik NAT özel IP adreslerini belirli bir aralıktaki (NAT havuzu olarak adlandırılır) genel IP adreslerine çevirme işlemini ifade eder.
  • Statik NAT özel IP adreslerini bire bir aynı genel IP adresine çevirme sürecini ifade eder.
  • Bazen Port Adres Çevirisi (PAT) veya tek adresli NAT olarak adlandırılır, aşırı yükleme tüm özel IP adreslerinin farklı bağlantı noktaları kullanılarak aynı genel IP adresine çevrildiği bir dinamik NAT sürümünü ifade eder.
  • Çakışan dahili bir ağdaki özel IP adresleri (bazen saplama etki alanı olarak adlandırılır) harici bir ağdakilerle aynı olduğunda oluşur; bu, NAT yönlendiricisinin ikisini karşılaştırıp buna göre çeviri yapabilmesi için bir arama tablosu tutması gerektiği anlamına gelir.