abone

Abonelik, bir müşterinin mal veya hizmetlere erişim için düzenli aralıklarla yinelenen bir fiyat ödemesi gereken bir iş modelidir. Çoğu abonelik, bir müşterinin bir sözleşme imzalamasını veya aboneliğin uzunluğunu, yenileme prosedürünü, iptal politikasını, ödeme koşullarını ve kullanım veya kalite limitlerini özetleyebilecek şartlar ve koşullar belirlemesini gerektirir. Abonelik modeli 17. yüzyılda kitap ve süreli yayıncılar tarafından tanıtıldı ve şu anda birçok şirket tarafından kullanılıyor.

Abonelik popülerliği

Abonelik modeli 21. yüzyılda giderek daha popüler hale geldi. Eskiden dergi, yerel spor salonu veya kablolu yayın paketi aboneliği olan şey, şimdi bir dizi ürün ve hizmet için bir abonelik modeline dönüştü. TV şovları, müzik, yiyecek, giyim ve ev eşyaları, abonelik sunan sektörlerden sadece birkaç örnektir. Tüketicileri aboneliğe yönlendiren avantajlar şunları içerir:

 • Fiyat: Çoğu durumda bir abonelik modeli, mağazada bir ürün satın almaktan daha ucuzdur.
 • kolaylık: Bir abonelikle, ürünler doğrudan bir tüketicinin kapısına gönderilir ve bu, ürünü almak için her iki haftada bir mağazaya gitmeyi yener.
 • Kişiselleştirme: Birçok abonelik paketi kişiselleştirilebilir. Örneğin bir gıda aboneliği şirketi, müşterilerin en çok ne tür yiyecekleri sevdiklerini seçmelerine olanak tanır.
 • Kürasyon: Birçok abonelik paketi müşteriler için küratörlük yapar, yani birisinin müşteriye özel bir şey yaratmak için parçaları bir araya getirdiği anlamına gelir. Örneğin Spotify, müzik tercihlerine göre her bir kullanıcı için müzik çalma listeleri oluşturur.

Bulut ve yazılım abonelikleri

Abonelikler, bulut hizmetlerinin merkezinde yer alır. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS), yazılımın abonelik temelinde lisanslandığı ve merkezi olarak barındırıldığı bir yazılım lisanslama ve teslim modelidir. CRM, genellikle müşterilere SaaS çözümü olarak sunulan bir yazılım uygulamasıdır. Aboneliğe dayalı yazılımın müşterileri genellikle ilk aboneliği önceden öder ve abonelik süresi boyunca yazılımı kullanma hakkına sahiptir. Abonelik ödemesi, bir yazılım lisansını, destek hizmetlerine erişimi ve yazılımın piyasaya sürüldükçe yeni sürümlerini içerir.

Bulut tabanlı altyapı, bir uygulamayı barındırmak veya şirket içi donanım ve yazılımın ("karma bulut" modeli) yerine veya bunlara ek olarak bilgi işlem gücü sağlamak için de kullanılabilir. Yazılım uygulamalarını ve bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılamak için AWS, Azure, Google veya IBM gibi bir bulut sağlayıcısının belirlenmesi gerekir. Her birinin kendi protokolleri, özellikleri ve özellikleri vardır. Bir bulut sağlayıcısı seçerken:

 • Aboneliklerle sözleşme yapılacak unsurları belirleyin
 • Uygulamaları ve verileri işlemek için bilgi işlem hizmetlerine abone olun
 • Belirli bir depolama programına ve kapasiteye abone olun
 • Verileri depolamak için bir veritabanı motoru seçin
 • Bulut ortamını yönetmek için kullanılan ağ ile sözleşme yapın
 • Bulutta barındırılacak yazılım uygulamalarını lisanslayın

Abonelik modeli türleri

Abonelik modellerinin popülaritesinin artmasıyla birlikte, farklı abonelik paketleri türleri ortaya çıktı:

 • Sabit kullanım: belirli bir zaman dilimi içinde sabit bir mal veya hizmet miktarı için sabit bir fiyat sunar, örneğin bir dergi aboneliği olabilir
 • Sınırsız kullanım: bir ürün veya hizmete sınırsız erişim için belirli bir fiyat sunar, örneğin spor salonu üyeliği.
 • Kullandıkça öde: müşterilere, güzellik kutusu aboneliği gibi, uzun vadeli taahhüt olmaksızın periyodik olarak ürün veya hizmet satın alma olanağı sunar. Bu abonelik herhangi bir zamanda iptal edilebilir.
 • Ücretsiz Premium: sınırlı seviyelerde içeriğe ücretsiz erişim sağlar, ancak ödeme yapan abonelere ek içerik veya premium özellikler sunar, örneğin bir bulut hizmeti sağlayıcısı veya müzik akışı hizmeti olabilir.